Svečanom akademijom u Domu vojske danas je obeleženo 102 godine postojanja imena novinske kuće Borba i četiri godine istoimenog časopisa za kulturu, u prisustvu brojnih zvanica iz političkog i javnog života. Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović je čestitao jubilej novinske kuće Borba i podsetio da je Borba bila kolevka domaćeg žurnalizma i postala simbol Beograda. Borba je pokrenuta 1922. godine u Zagrebu, a u Beogradu je postala institucija i pokrenula na desetine štampanih izdanja od dečijeg Kekeca, preko dnevnika Večernje novosti i Sporta. Za Borbu su pisala najoštrija pera srpskog novinarstva, ali i kulturne elite, poput Dobrice Ćosića, Miloša Crnjanskog, Ive Andrića, Bogdana Tirnanića i drugih. Borba je bila i pokretač pozorišta Atelje 212, a u njenoj zgradi 1970. godine pokrenuta je radio stanica Studio B.
Ministar je naglasio da je danas Borba mesečni časopis štampan na ćirilici, kao podrška tom pismu, čija je ideja i zadatak da građanima Srbije pruži mogućnost edukcije i uživanja u temama kulture, tradicije, obrazovanja i drugih. Istakavši vitalnu važnost očuvanja štampanih izdanja, kao poslednjih bastioni velikih imena kolumni i komentara, Jovanović je dodao da Borba danas drži visok nivo profesionalizma, potkovan negovanjem pravih vrednosti.
Pomoćnica u Ministarstvu kulture za kulturno nasleđe i digitalizaciju Danijela Vanušić je podsetila da je list Borba pratio sudbinu zemlje u kojoj je nastao, gasio se, pojavivši se na kraju kao časopis posvećen kulturi. Vanušić je ocenila da je Borba tokom postojanja bila sinonim kvalitetnog izveštavanja, analitičkog promišljanja stvarnosti i da je to mesto gde su objavljivali najznačajniji novinari, književnici i kulturni poslenici svog vremena. Navevši da je Borba u velikoj meri oblikovala izgled naše moderne kulture i novinarstva, Vanušić je ocenila da je pre par godina grupa istinskih profesionalaca izabrala ono najvažnije, a to je kultura i njome udahnula novi život prepoznatljivom naslovu.
Direktor Borbe, Andrija Jorgić, je podsetio da je Borba izlazila tokom Drugog svetskog rata na području Užičke republike, a od 1944. godine u oslobođenom Beogradu. Jorgić je istakao da je Borba „bila simbol borbe protiv fašizma, a danas je simbol borbe za kulturu“, i da za časopis danas pišu mlade snage, kojima je poželeo da budu korektni novinari i da izrastu u dobre i plemenite ljude.
Na svečanoj akademiji su uručena priznanja za humanitarni rad, doprinos kulturi, tradiciji, istoriji i druge društvene aktivnosti predstavnicima različitih institucija. Također su uručene plakete za prepoznatljive pojedince i medijske kuće.
Predsednik Vučić „Novostima“ dodelio Sretenjski orden (Tanjug)