Održana konferencija „Sve smo mi heroine… neka se i naš glas čuje“

Stefan Nikolić аватар

Nasilje, koje se može nazvati epidemijom, zahteva hitno delovanje. Nasilje u porodici, zajednici, na radnom mestu i u širem društvenom kontekstu postalo je alarmantno učestalo. Ono se tiče svih nas i nema pol, godište, ni zanimanje.

Ovo se moglo čuti na konferenciji „Sve smo mi heroine… neka se i naš glas čuje“. Dvadeset peti novembar obeležava se kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja, a ceo novembar posvećen je ovoj tematici.

Udruženje „Heroine“ je organizovalo konferenciju u Beogradu, u cilju pružanja podrške ženama koje su preživele različite oblike nasilja, samohranim majkama i majkama dece sa posebnim potrebama. Događaj je okupio brojne stručnjake, aktiviste i članove zajednice, koji su zajednički razmatrali načine za stvaranje boljeg i sigurnijeg okruženja za sve žene. Jedan od najvažnijih koraka je podrška u donošenju odluke da napuste nasilnog partnera, ali i kontinuirana pomoć nakon toga.

Samohranim majkama, koje se suočavaju sa izazovom vođenja porodice same, Udruženje nudi podršku putem različitih seminara, edukacija, kurseva, poslovnih prilika i donacija. U budućnosti, kako je rečeno, fokus će biti na podršci ženama pošto napuste sigurne kuće. One će imati pristup privremenim poslovima i donacijama, kako bi se samostalno izdržavale i započele novi život. Takođe, Udruženje će pružiti podršku majkama koje imaju decu sa posebnim potrebama kroz seminare, rekreacione izlete i panele, da bi im pomoglo da bolje razumeju i brinu se o potrebama svoje dece.

Prvi panel „Sve smo mi Heroine“ bio je posvećen prepoznavanju nasilnika i načinima zaštite žena u kritičnim situacijama, ulogom sigurnih kuća i prvim psihološkim izazovima koje žene prolaze nakon preživljenog nasilja. Drugi panel „Borbene“ pružio je uvid u metode dugoročne podrške i osnaživanja žena.

Nasilje nad ženama je široko rasprostranjena pojava, a prema podacima institucija koje se bave ovom problematikom, sve više žena trpi fizičko, psihičko i seksualno nasilje u svojim domovima. Osim toga, nasilje na radnom mestu takođe postaje sve češće, sa sve većim brojem prijava zlostavljanja i diskriminacije.

Upravo zbog toga, udruženja poput „Heroine“ igraju ključnu ulogu u pružanju podrške ženama koje su bile izložene nasilju, kako bi se ohrabrile da izađu iz takvih toksičnih situacija i započnu novi život. Edukacija, podizanje svesti i podrška zajednice su od presudnog značaja u borbi protiv nasilja nad ženama.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja obeležava se širom sveta, kako bi se skrenula pažnja na ovaj ozbiljan problem i kako bi se podstakle društvene promene. Svaka žena zaslužuje da živi u sigurnom okruženju, bez straha od nasilja i zlostavljanja.

Udruženje „Heroine“ nastavlja sa svojim radom i aktivnostima tokom cele godine, pružajući podršku ženama koje su preživele nasilje i pomažući im da ponovo izgrade svoje živote. Važno je da se zajedno borimo protiv nasilja i da se solidarišemo sa svim ženama koje su prošle kroz traumatična iskustva. Samo zajedno možemo stvoriti bolje i sigurnije društvo za sve.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije