Vlada Srbije donela je odluku da u periodu od 1. jula do 31. avgusta 2022. godine, cena električne energije za komercijalne kupce bude 75 EUR/MWh bez PDV-a. Ova odluka je doneta kako bi se zaštitilo tržište, privreda i sigurnost građana. Također, Javnom preduzeću Elektroprivreda Srbije preporučeno je da rezervno snabdevanje električnom energijom krajnjih kupaca koji nemaju pravo na garantovano snabdevanje, obavlja po ceni od 97,50 EUR/MWh bez PDV-a u istom periodu. Ova odluka je usvojena kako bi se zaštitilo poslovanje i privredni ambijent u Srbiji, imajući u vidu drastično poskupljenje električne energije na berzama u poslednjih nekoliko meseci.
Fiskalna strategija za 2023. godinu sa projekcijama za 2024. i 2025. godinu također je usvojena na jučerašnjoj sednici Vlade. Ovim dokumentom se obezbeđuje ostvarivanje osnovnih ciljeva Vlade u definisanju ekonomske i fiskalne politike i uravnoteženje makroekonomske i fiskalne pozicije države, imajući u vidu razmere zdravstvene i ekonomske krize izazvane koronavirusom u prethodne dve godine. Fiskalna strategija predstavlja osnovni dokument Vlade u pogledu utvrđivanja fiskalne pozicije zemlje i definiše projekcije celokupnog fiskalnog okvira u periodu 2023-2025. godine, odnosno ukupne prihode, rashode, deficit i javni dug sektora države.
Ova odluka Vlade dolazi u trenutku kada je cena električne energije na berzama znatno porasla, zbog čega je Vlada donela mere kako bi zaštitila građane i privredu od visokih troškova električne energije. Sa druge strane, ova odluka može imati i negativan uticaj na javno preduzeće Elektroprivredu Srbije, koje će morati da snabdeva krajnje kupce po nižoj ceni nego što je to na tržištu električne energije.
Vlada Srbije je također istakla da je ova odluka doneta u cilju zaštite tržišta, privrede i sigurnosti građana, kako bi se osigurala stabilnost poslovanja i ekonomski ambijent u zemlji. Imajući u vidu da su cene nafte takođe porasle, očekuje se da će doći do promene cena na pumpama u Srbiji, što može dodatno uticati na troškove građana i privredu.
Osim toga, cena ogreva također je porasla, zbog čega su prodavci u problemu, a kupovina ogreva krenula je ranije u odnosu na prethodne godine. Ova situacija predstavlja dodatni izazov za građane i privredu, koji se suočavaju sa visokim troškovima za električnu energiju i ogrev, kao i potencijalnim promenama cena nafte na pumpama.
Uprkos ovim izazovima, Vlada Srbije ističe da će preduzeti sve neophodne mere kako bi zaštitila građane i privredu od visokih troškova energenata, te kako bi osigurala stabilnost poslovanja i ekonomski ambijent u zemlji. Također, usvajanjem Fiskalne strategije za naredne tri godine, Vlada se obavezala na uravnoteženje makroekonomske i fiskalne pozicije države, kako bi se osigurala ekonomska stabilnost i održivost javnih finansija.
Ukupno gledano, odluke Vlade Srbije imaju za cilj da zaštite tržište, privredu i sigurnost građana od rastućih cena električne energije, nafte i ogreva, te da osiguraju stabilnost poslovanja i ekonomski ambijent u zemlji. Sa usvojenom Fiskalnom strategijom, Vlada se obavezala na uravnoteženje makroekonomske i fiskalne pozicije države u naredne tri godine, kako bi se osigurala ekonomska stabilnost i održivost javnih finansija.