Cilj Uredbe je otklanjanje posledica skoka cene prirodnog gasa kao način ublažavanja posledica energetske krize, a u cilju zaštite privrede i građana koji su upućeni na korišćenje ovog energenta. Kako bi se obezbedilo normalno snabdevanje svih potrošača prirodnim gasom, neophodno je da se obezbedi pravo na nadoknadu razlike u ceni prirodnog gasa nabavljenog iz uvoza i cene prirodnog gasa iz uvoza koja se koristila za obračun cene za dalju prodaju snabdevačima, javnim snabdevačima i krajnjim kupcima za novembar 2021. godine.
Ova Uredba predstavlja jedan od ključnih koraka Vlade Srbije u borbi protiv energetske krize koja je izazvana globalnim skokovima cena energenata. U poslednjih nekoliko meseci, cena prirodnog gasa je doživela drastične promene, što je stvorilo dodatni pritisak na privredu i domaćinstva. Mnogi građani su suočeni sa povećanjem troškova grejanja i kućnih budžeta, pa je stoga neophodno pružiti podršku onima koji su najviše pogođeni.
Na sednici koja je održana u proteklim danima, usvojena je i Uredba o obveznicama sistema energetskog menadžmenta. Ova uredba se odnosi na jedinice lokalne samouprave i gradske opštine sa više od 20.000 stanovnika, kao i na druge organe i organizacije Republike Srbije. Posebna pažnja je posvećena površini i vrsti objekta koji koriste, čime se želi osigurati efikasno upravljanje energijom u javnom sektoru.
S obzirom na trenutnu situaciju, očekuje se da će u javnom sektoru doći do smanjenja troškova za energiju i energente u budžetu od oko 46,3 miliona dinara. Ova ušteda će omogućiti da se više sredstava usmeri ka drugim važnim projektima i potrebama zajednice, što je od izuzetne važnosti u trenutnim ekonomskim okolnostima.
Smanjenje troškova energije u javnom sektoru ne samo da će pomoći u stabilizaciji budžeta, već će takođe doprineti smanjenju emisije štetnih gasova, što se uklapa u ciljeve održivog razvoja i zaštite životne sredine. U tom smislu, upravljanje energijom postaje sve važnija tema, koja zahteva koordinaciju između različitih sektora i nivoa vlasti.
Vlada Srbije je svjesna da su promene u cenama energenata neizbežne i da je potrebno pronaći dugoročna rešenja koja će omogućiti stabilnost i sigurnost snabdevanja. Takođe, postoji potreba za diversifikacijom izvora energije, kako bi se smanjila zavisnost od uvoza i povećala energetska efikasnost.
Osim toga, očekuje se da će se u budućnosti uložiti veći napori u razvoj obnovljivih izvora energije, što će dodatno doprineti smanjenju troškova i povećanju energetske nezavisnosti. U tom smislu, različiti projekti i inicijative će biti pokrenuti kako bi se podržala upotreba solarne, vetro i hidroenergije, a sve u cilju izgradnje održive energetske budućnosti.
Građani i privreda će svakako imati koristi od ovih mera, ali je važno da se i dalje prati razvoj situacije na tržištu energenata i da se brzo reaguje u skladu sa novim izazovima. Vlada će raditi na obezbeđivanju transparentnosti u radu i komunikaciji sa građanima, kako bi se izgradilo poverenje i osiguralo da svi imaju pristup potrebnim informacijama.
Uprkos trenutnim teškoćama, postoji nada da će zajedničkim naporima i strategijama, Srbija biti u mogućnosti da prevaziđe ovu krizu i stvori stabilno i održivo energetsko okruženje za sve svoje građane. Očekuje se da će se planovi i inicijative koje su trenutno u fazi pripreme uskoro realizovati, a sve u cilju boljeg snabdevanja prirodnim gasom i smanjenja troškova za sve potrošače.