Ogromna kamera na nebu može da špijunira samo vas

Stefan Nikolić аватар

Alatke za nadzor napreduju na svim poljima, kako po funkcionalnosti tako i po prisutnosti, ali postavlja se pitanje kako će ovo uticati na privatnost korisnika.

Startap, pod nazivom Albedo Space, kreira satelite u niskoj orbiti koji su u stanju da zumiraju pojedinačne osobe na Zemlji, kako izvještava „New York Times“.
Suosnivači kompanije kažu da sateliti neće biti opremljeni tehnologijom prepoznavanja lica za identifikaciju, ali će moći da snimaju ljude – što je ogroman korak naprijed u satelitskom nadzoru. Ali ovo naizgled može da stvori neke dugotrajne strahove od povrede privatnosti.
„Ovo je ogromna kamera na nebu koju svaka vlada može koristiti u bilo kom trenutku bez našeg znanja“, rekla je Dženifer Linč, generalni savjetnik „Electronic Frontier“ fondacije, za „NYT“. „Svakako bi trebalo da budemo zabrinuti“.
Dok se neki stručnjaci slažu da bi sateliti mogli da budu od pomoći u nekim scenarijima, zabrinutost za privatnost je ipak jasna. Pomisao na ovakvo sredstvo u rukama vlade koja je zainteresovana za moralnu policiju, na primjer, ili vlasti koje žele da suzbiju proteste, je zastrašujuća.
Uprkos svim prednostima, tehnologija nadzora skoro uvijek ima svoju cijenu. Prema „NYT“, Albedo planira da lansira svoj prvi satelit 2025. i na kraju se nada da će kreirati flotu od preko 20 pojedinačnih satelita.
Ako i kada se Albedova vizija ostvari, javnost bi mogla saznati koliko je visoka cijena koju će platiti, prenosi „b92“.

Stručnjaci upozoravaju na moguće zloupotrebe satelitskog nadzora i predlažu snažniju regulativu

Alatke za nadzor napreduju na svim poljima, kako po funkcionalnosti tako i po prisutnosti, ali postavlja se pitanje kako će ovo uticati na privatnost korisnika. Startap, pod nazivom Albedo Space, kreira satelite u niskoj orbiti koji su u stanju da zumiraju pojedinačne osobe na Zemlji, što je izazvalo zabrinutost stručnjaka za privatnost.

Suosnivači kompanije tvrde da sateliti neće biti opremljeni tehnologijom prepoznavanja lica za identifikaciju, ali će moći da snimaju ljude. To bi moglo dovesti do ozbiljnih problema sa privatnošću i mogućih zloupotreba od strane vlasti ili drugih organizacija.

Dženifer Linč, generalni savjetnik „Electronic Frontier“ fondacije, izjavila je za „New York Times“ da je zabrinuta zbog toga što bi vlade mogle koristiti ove satelite za neovlašteno praćenje građana. Ona ističe da bi potencijalne zloupotrebe mogle biti zastrašujuće, posebno u kontekstu vladinih akcija protiv političkih protesta ili drugih oblika građanskog neposluha.

Stručnjaci za privatnost upozoravaju da bi ovakva tehnologija trebala biti strogo regulisana kako bi se spriječile zloupotrebe. Ubrzan razvoj tehnologije nadzora zahtijeva i ubrzanu reakciju regulatornih tijela kako bi se zaštitila privatnost građana.

Iako postoji potencijalna korist od ovakvih satelita u nekim situacijama, poput praćenja prirodnih katastrofa ili potrage za nestalim osobama, brige oko privatnosti su i dalje vrlo realne. Stručnjaci upozoravaju da bi ovi sateliti mogli biti korišteni za masovno praćenje građana bez njihovog znanja i dozvole, što bi bio ozbiljan prekršaj prava na privatnost.

Kako se Albedo planira lansirati svoj prvi satelit 2025. godine, javnost bi trebala razmotriti implikacije ovakve tehnologije i inicirati diskusiju o regulativnim mjerama koje će je kontrolisati. S obzirom na sve veću prisutnost tehnologije nadzora u svakodnevnom životu, važno je osigurati da se očuva pravo građana na privatnost i zaštititi ih od potencijalnih zloupotreba.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije