Okrugli sto „Kultura i međunarodni odnosi u vreme nepoverenja i nesigurnosti“ održan je danas u Beogradu, u Rektoratu Univerziteta umetnosti. Organizatori skupa bili su Univerzitet umetnosti, Austrijski kulturni forum i izdavačka kuća Klio. Na tom skupu promovisana je knjiga „Kulturna diplomatija i kulturni odnosi: saradnja, raznolikost, dijalog“, koju su priredile Milena Dragićević Šešić, Rafaela Hence i Ljiljana Rogač Mijatović, a objavili Univerzitet umetnosti, Univerzitet Hajlbron iz Nemačke i Klio.
Kulturna diplomatija ima važnu ulogu u promociji saradnje, raznolikosti i dijaloga u međunarodnim odnosima, posebno u vreme nepoverenja i nesigurnosti. Knjiga koja je predstavljena na okruglom stolu bavi se upravo tim temama i pruža uvid u značaj kulture u međunarodnim odnosima. Autori knjige istražuju različite aspekte kulturne diplomatije i njen uticaj na poboljšanje međunarodnih odnosa.
Univerzitet umetnosti u Beogradu sarađuje sa međunarodnim partnerima i institucijama kako bi promovisao kulturu i umetnost kao važne faktore u međunarodnim odnosima. Austrijski kulturni forum je jedan od partnera Univerziteta umetnosti u organizaciji skupa o kulturnoj diplomatiji i međunarodnim odnosima. Izdavačka kuća Klio takođe je učestvovala u promociji knjige o kulturnoj diplomatiji, koja je rezultat saradnje između Univerziteta umetnosti, Univerziteta Hajlbron iz Nemačke i same izdavačke kuće.
Okrugli sto je okupio stručnjake iz oblasti kulture, diplomatije i međunarodnih odnosa kako bi razgovarali o trenutnoj situaciji u svetu i važnosti kulturne diplomatije u rešavanju međunarodnih sukoba i promociji mira. Razmena ideja i iskustava na ovom skupu doprinela je boljem razumevanju uloge kulture u međunarodnim odnosima i unapređenju saradnje između različitih zemalja i kultura.
Kulturna diplomatija se sve više prepoznaje kao važan instrument u promociji međunarodne saradnje i razumevanja među narodima. Kroz umetnost, muziku, književnost i druge oblike kulture, države mogu da izgrade mostove među sobom i prevaziđu političke i ideološke barijere. Ovaj skup bio je prilika da se istakne značaj kulturne diplomatije u savremenom svetu i da se promovišu inicijative koje doprinose očuvanju mira i stabilnosti na globalnom nivou.
Univerzitet umetnosti u Beogradu nastavlja da promoviše kulturu i umetnost kao ključne faktore u međunarodnim odnosima i sarađuje sa partnerima iz različitih zemalja kako bi unapredio saradnju i razmenu ideja. Austrijski kulturni forum i izdavačka kuća Klio su samo neki od partnera sa kojima Univerzitet umetnosti sarađuje u organizaciji skupova i promociji knjiga o kulturnoj diplomatiji.
Kulturna diplomatija je važan deo spoljne politike mnogih država i omogućava im da grade pozitivne odnose sa drugim zemljama putem kulturne razmene i saradnje. Osim što doprinosi boljem razumevanju među narodima, kulturna diplomatija može biti efikasan alat za prevazilaženje političkih, ekonomskih i ideoloških razlika među državama.
Učesnici okruglog stola istakli su važnost kontinuirane saradnje između različitih kulturnih institucija i aktera sa ciljem unapređenja međunarodnih odnosa i rešavanja globalnih izazova. Kroz kulturnu diplomatiju, države mogu da izgrade poverenje, promovišu dijalog i prevaziđu predrasude koje mogu da budu uzrok nepoverenja i sukoba među narodima.
U zaključku, okrugli sto o kulturi i međunarodnim odnosima u vreme nepoverenja i nesigurnosti bio je prilika da se istakne značaj kulturne diplomatije u izgradnji pozitivnih međunarodnih odnosa i promociji mira i razumevanja među narodima. Saradnja između Univerziteta umetnosti, Austrijskog kulturnog foruma i izdavačke kuće Klio doprinela je promociji ovih vrednosti i unapređenju saradnje između različitih kultura i naroda.