Oni koji ne poštuju mađarske zakone ne moraju da ostanu u Mađarskoj

Jovana Kovačević avatar

Budimpešta – Mađarski ministar unutrašnjih poslova, Šandor Pinter, izneo je jasne stavove o legalnosti boravka stranaca u zemlji prilikom zatvaranja 17. Mađarske skupštine pravnika u Balatonalmadiju. On je naglasio da oni koji ne poštuju mađarske zakone i propise „ne moraju ni u kom svojstvu da ostanu u Mađarskoj“. Ove izjave dolaze u trenutku kada se Mađarska suočava sa izazovima u vezi sa imigracijom i boravkom stranaca.

Pinter je ukazao na novi propis koji je stupio na snagu 2024. godine, a koji naglašava da „Mađarska pripada Mađarima“. Ovaj stav se može interpretirati kao deo šire politike koja teži očuvanju nacionalnog identiteta i kulture, kao i jačanju kontrole nad imigracijom. Ministar je posebno istakao da je važno da se zaštite prava i interesi mađarskog stanovništva, te da strane radnike treba angažovati samo na pozicijama koje ne mogu da popune lokalni građani.

U svom obraćanju, Pinter je, takođe, spomenuo da je vlada svesna potrebe za radnom snagom u određenim sektorima, ali je naglasio da je prioritet zapošljavanje domaćih radnika. „Strani radnici mogu da popune samo radna mesta koja ne mogu da zauzmu Mađari“, rekao je on, naglašavajući potrebu za ravnotežom između potreba tržišta rada i zaštite domaće radne snage.

Ove izjave dolaze u kontekstu šireg trenda u Evropi, gde se mnoge zemlje suočavaju sa pitanjem kako regulisati imigraciju i boravak stranaca. Mađarska, pod vođstvom premijera Viktora Orbána, usvojila je čvrstu politiku prema imigraciji, koja se često kritikuje zbog njenog strogog pristupa. Ovakve politike izazivaju različite reakcije, kako u zemlji, tako i na međunarodnoj sceni, sa podrškom nekih, dok drugi smatraju da su one previše restriktivne.

S obzirom na to da Mađarska teži da postane atraktivna destinacija za investitore i strane radnike, ovakve izjave mogu izazvati zabrinutost među potencijalnim investitorima i radnicima iz drugih zemalja. Pitanje uslova za legalan boravak i rad u Mađarskoj može uticati na odluke stranih firmi o otvaranju kancelarija ili proizvodnih pogona u zemlji.

U međuvremenu, Pinter je istakao da će vlada nastaviti da radi na unapređenju sistema koji će omogućiti legalan boravak stranaca uz poštovanje zakonskih okvira. Njegove reči ukazuju na to da postoji prostor za dijalog i saradnju sa stranom radnom snagom, ali pod striktno definisanim uslovima.

Ova situacija se dodatno komplikuje zbog globalnih ekonomskih promena i izazova na tržištu rada. Mnoge evropske zemlje se bore sa nedostatkom radne snage, dok se istovremeno suočavaju sa pritiscima da kontrolišu imigraciju. U ovom kontekstu, Mađarska se čini kao zemlja koja se odlučila za striktan pristup, fokusirajući se na očuvanje nacionalnih interesa.

Uprkos kritikama koje dolaze iz različitih međunarodnih organizacija i ljudskih prava, mađarska vlada nastavlja da održava svoj kurs. Pinterove izjave su samo jedan od dokaza da će se ova politika nastaviti i u budućnosti, uz naglašavanje važnosti poštovanja zakona i propisa.

U zaključku, Mađarska se suočava sa izazovima koji dolaze sa imigracijom i potrebom za radnom snagom. Dok vlada pokušava da pronađe ravnotežu između zaštite nacionalnih interesa i potrebe za stranim radnicima, jasno je da će se ova tema i dalje nalaziti u fokusu javne debate. Očekuje se da će naredni period doneti dodatne izmene i prilagođavanja u vezi sa zakonodavstvom koje se tiče imigracije i boravka stranaca u Mađarskoj.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije