Pijace su oduvek bile kultno mesto u srpskoj kulturi življenja. Međutim, sa dolaskom novih vremena, mnogi stanovnici gradova sve češće biraju online pijace umesto tradicionalnih pijaca. Online pijace omogućavaju kupcima da virtuelno biraju proizvode i imaju prodavca na pijaci dok sede kod kuće. U Srbiji, mali proizvođači hrane su se prilagodili novom trendu i napravili internet pijacu gde mogu da prodaju svoje proizvode.
Proces online kupovine funkcioniše tako što se prodavci registruju na određenom sajtu ili društvenim mrežama gde predstavljaju svoje proizvode. Ponuda proizvoda je vrlo raznovrsna – od sira, mesa i ajvara, do belog luka, ratluka od maline i domaće rakije. Trgovci obično imaju stalne mušterije kojima dostavljaju proizvode lično, doduše uz dodatnu naknadu. Online kupovina omogućava kupcima da uštede vreme koje je u savremenom društvu vrlo važno.
Svi vole domaće proizvode i atmosferu sela, a online pijace pružaju mogućnost građanima koji nemaju baštu ili rodbinu na selu da dođu do domaćih proizvoda. Proizvođači hrane koji žele da prodaju svoje proizvode na online pijacama moraju imati registrovano poljoprivredno gazdinstvo ili firmu. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede izdalo je Vodič za online prodaju hrane koji detaljno definiše zakonske zahteve za bezbednu proizvodnju, pakovanje i prodaju hrane.
Ideja o online prodaji pijacnih proizvoda postojala je i u Beogradu nekoliko godina u nazad, ali nažalost nije realizovana. Ekspanzija online nabavke hrane je postala vidljiva posebno od vremena pandemije koronavirusa. Online pijace su stigle i postale deo svakodnevnog života i nameravaju da ostanu. Međutim, mnogi ljudi poput Aleksandre Radovanović još uvek vole da odlaze na tradicionalne pijace jer ne mogu zamisliti da biraju sveže namirnice poput jaja, pečuraka, paradajza i tikvica preko interneta.
Na kraju, izbor između tradicionalnih pijaca i online pijaca je lična odluka svakog pojedinca. Činjenica je da su online pijace postale popularne i da nude praktičnost i mogućnost kupovine domaćih proizvoda bez odlaska na pijacu. S obzirom na brzi razvoj tehnologije i promene u društvu, online pijace će verovatno zauzeti sve veći deo tržišta i postati deo svakodnevnog života mnogih ljudi.