Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) je objavila svoj najnoviji februarski mesečni izveštaj u kojem je potvrdila očekivanja rasta potražnje za naftom u narednim godinama. Prema izveštaju, očekuje se rast potražnje od 2,2 miliona barela dnevno u 2024. godini i dodatni rast od 1,8 miliona barela u 2025. godini. Ova prognoza se poklapa s očekivanjima iz prethodnog izveštaja objavljenog u januaru.
Prema informacijama sa veb stranice OPEK-a, očekuje se da će globalna ekonomija ubrzati rast na 2,9 odsto do 2025. godine, u poređenju s ovogodišnjim rastom od 2,7 odsto. Ovaj rast će biti podstaknut solidnom ekonomskom aktivnošću u Kini, što će dovesti do povećane potražnje za naftom širom sveta.
Očekuje se da će rastuća globalna potražnja za naftom imati značajan uticaj na tržište nafte i način na koji se nafte proizvodi, distribuira i konzumira širom sveta. Ovi podaci pokazuju da će potražnja za naftom i dalje rasti u narednim godinama, što će imati implikacije na globalnu ekonomiju i energetsku politiku zemalja širom sveta.
OPEK je također istakao da će povećana potražnja za naftom imati uticaj na cene nafte na svetskom tržištu. Očekuje se da će rastuća potražnja dovesti do povećanja cena nafte, što će imati uticaj na cene energenata i proizvoda koji se proizvode od nafte. Ovaj trend će imati značajan uticaj na ekonomiju zemalja koje se oslanjaju na izvoz nafte, ali će također imati implikacije za potrošače širom sveta koji će možda morati platiti veće cene za gorivo i druge proizvode koji se proizvode od nafte.
Ova vest je od značaja za Hrvatsku, koja se oslanja na uvoz nafte kako bi zadovoljila svoje energetske potrebe. Hrvatska je jedna od mnogih zemalja koje će morati uzeti u obzir rastuću potražnju za naftom i implikacije koje će to imati na nacionalnu ekonomiju i energetsku politiku.
OPEK-ov izveštaj također pokazuje da će zemlje izvoznice nafte imati značajnu ulogu u oblikovanju međunarodne energetske politike. Rastuća potražnja za naftom će dovesti do veće zavisnosti naftnog tržišta od zemalja koje kontroliraju zalihe nafte i proizvodnju, što će imati implikacije za geopolitičku stabilnost i bezbednost u regionu Bliskog Istoka i širom sveta.
OPEK-ov izveštaj ističe i potrebu za većim ulaganjima u proizvodnju nafte i gasa kako bi se zadovoljila rastuća potražnja i osigurala energetska sigurnost u narednim godinama. Ovo će zahtevati saradnju između zemalja izvoznica nafte, ali također i veća ulaganja u obnovljive izvore energije i tehnologije koje će omogućiti prelazak na čistije i održivije izvore energije.
Ukratko, OPEK-ov izveštaj potvrđuje očekivanja rasta potražnje za naftom u narednim godinama, što će imati značajan uticaj na svetsku ekonomiju, tržište nafte i energetsku politiku zemalja širom sveta. Ovo će zahtevati veće ulaganja u proizvodnju nafte i gasa, ali također i veće usredsređenje na razvoj obnovljivih izvora energije i tehnologije kako bi se zadovoljila rastuća potražnja za energijom i osigurala energetska sigurnost u narednim godinama.