Danas je Irak zabranio osam lokalnih privatnih banaka da vrše transakcije u dolarima kako bi smanjio mogućnost prevare, pranja novca i drugih ilegalnih aktivnosti uz pomoć američke valute. Ova odluka je donesena nekoliko dana nakon posete visokog zvaničnika ministarstva finansija SAD.
Prema izveštaju Rojtersa, bankama je zabranjen pristup dnevnoj aukciji dolara Iračke centralne banke kako bi se suzbio šverc ove valute u susedni Iran. Irak trenutno ima više od 100 milijardi dolara rezervi koje se čuvaju u SAD, i oslanja se na dobru volju Vašingtona kako bi se obezbedilo da pristup prihodima od nafte i finansijama ne bude blokiran.
Portparol američkog ministarstva finansija je izjavio da SAD pozdravljaju korake iračke centralne banke kako bi zaštitila irački finansijski sistem od zloupotrebe.
Ova odluka dolazi u vreme kada je Irak pod pritiskom da se distancira od ekonomskih odnosa sa susednim Iranom, nakon što su SAD uvele sankcije Teheranu. Takođe, iračke vlasti takođe nastavljaju da se bore protiv prevara, pranja novca i drugih nelegalnih finansijskih aktivnosti.
Ova zabrana transakcija u dolarima u privatnim bankama predstavlja korak ka jačanju kontrole nad finansijskim sistemom zemlje, kako bi se osiguralo da se novac ne koristi za nelegalne aktivnosti.
Irački ministar finansija je nedavno posetio Sjedinjene Američke Države, gde se sastao sa visokim zvaničnicima i razgovarao o ekonomskim odnosima između dve zemlje. Ova odluka takođe može biti posledica pritiska SAD na iračku vladu da preduzme konkretne korake kako bi se osiguralo da finansijski sistem u zemlji bude zaštićen od zloupotrebe.
S obzirom na to da mnoge banke u Iraku imaju pristup američkim dolarima preko iračke centralne banke, ova zabrana će imati značajan uticaj na bankarski sektor u zemlji. Takođe, ova mera može imati dalekosežne posledice na ekonomiju zemlje, posebno u oblasti međunarodne trgovine i finansijskih transakcija.
Očekuje se da će iračke vlasti sarađivati sa privatnim bankama kako bi se obezbedilo da ova zabrana ne utiče na stabilnost finansijskog sistema i ekonomskog razvoja zemlje. Takođe, vlada će morati da preduzme dodatne korake kako bi se osiguralo da se nelegalne aktivnosti ne preusmere na druge valute i finansijske instrumente.
Iako ova odluka može imati kratkoročne negativne efekte na finansijski sektor Iraka, njena dugoročna svrha je jačanje integriteta finansijskog sistema zemlje i zaštita od nelegalnih aktivnosti. Takođe, ovo može biti prilika za iračke vlasti da unaprede saradnju sa SAD u oblasti borbe protiv prevara i pranja novca.
U svakom slučaju, ova odluka će zahtevati pažljivo praćenje i koordinaciju između iračkih vlasti, privatnih banaka i međunarodnih partnera kako bi se osiguralo da finansijski sistem ostane stabilan i siguran. Očekuje se da će iračke vlasti preduzeti dodatne mere kako bi se osiguralo da ova zabrana ne utiče negativno na ekonomski razvoj zemlje i međunarodne ekonomske odnose.