Predsednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je danas da postoji saglasnost o delu američkog predloga u vezi sa upotrebom srpskog dinara na Kosovu i Metohiji. Ona je istakla važnost toga što će se doznake i finansijska pomoć iz Srbije sada isplaćivati u evrima umesto dinarima. Međutim, postoji neslaganje oko drugog dela predloga, gde Priština razmatra načine kako da garantuje da pomoć koja se šalje srpskoj zajednici na Kosovu ne ode u „pogrešne ruke“. Osmani je naglasila da bi bilo najbolje da se ovo pitanje reši na sutrašnjem sastanku glavnih pregovarača u Briselu.
Izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabriel Escobar nedavno je izjavio da nije uspeo da ubedi premijera Aljbina Kurtija da odgovori na zabrinutost Zapada u vezi sa zabranom upotrebe srpskog dinara na Kosovu i Metohiji. SAD traže obustavljanje primene ove odluke centralne banke u Prištini.
Odluka o zabrani upotrebe dinara na Kosovu izazvala je kontroverze i neslaganja među političarima i strankama na Kosovu. Dok se jedni slažu sa ovom odlukom i podržavaju je, drugi smatraju da bi trebalo da se nađe kompromisno rešenje koje bi zadovoljilo sve strane. Pitanje upotrebe dinara na Kosovu izaziva tenzije između Prištine i Beograda, ali i unutar same kosovske političke scene.
Escobar je također istakao da SAD podržavaju dijalog između Beograda i Prištine, ali da je neophodno rešiti pitanje upotrebe dinara kako bi se osiguralo stabilno okruženje za ekonomski razvoj Kosova. On je naglasio važnost saradnje i kompromisa kako bi se postigli dugoročni mir i stabilnost na Balkanu.
Nadležni organi u Prištini sprovode mere kako bi sprečili upotrebu dinara na Kosovu, a oni koji budu koristili ovu valutu biće sankcionisani. Ova odluka izazvala je kontroverze i podelila javnost i političare na Kosovu. Mnogi strahuju da bi zabrana upotrebe dinara mogla da izazove ekonomske probleme i negativno utiče na odnose sa Srbijom.
Poslednjih godina, odnosi između Kosova i Srbije su bili napeti, a pitanje upotrebe dinara dodatno je opterećivalo ove odnose. Mnogi smatraju da je neophodno postići kompromisno rešenje kako bi se izbegle dalje tenzije i sukobi između ove dve zemlje. Saradnja i dijalog su ključni za rešavanje otvorenih pitanja i izgradnju poverenja između Beograda i Prištine.
Osmani je izjavila da je saglasna sa delom američkog predloga koji se odnosi na upotrebu dinara na Kosovu i pozvala na što brže rešavanje ovog pitanja. Ona je istakla da Kosovo ima mnogo veće probleme od pitanja valute i da je neophodno fokusirati se na rešavanje tih problema kako bi se osigurala stabilnost i prosperitet zemlje.
Na kraju, važno je naglasiti da je rešavanje pitanja upotrebe dinara na Kosovu ključno za postizanje dugoročnog mira i stabilnosti na Balkanu. Saradnja i kompromis su neophodni kako bi se prevazišli postojeći problemi i izgradilo poverenje između Beograda i Prištine. Očekuje se da će sutrašnji sastanak glavnih pregovarača u Briselu doneti nove ideje i predloge za rešavanje ovog spornog pitanja.