Oteo devojku pa je silovao! Užas u Dobroti, osumnjičeni uhapšen

Goran Petrović аватар

Muškarac E. S. (30) uhapšen je u Tivtu zbog sumnje da je oteo devojku, odveo je u Dobrotu i tamo je silovao. Njemu je određeno zadržavanje do 72 sata.

Prema portalima u Crnoj Gori, devojka je narednog dana uspela da se oslobodi, a zatim je otišla u prostorije tivatske policije i prijavila zločin.

Policija je saopštila da je devojka prevezena u Hitnu medicinsku pomoć u Tivtu radi lekarske pomoći. Na osnovu istrage, sumnja se da je devojka protivpravno lišena slobode u Dobroti u Kotoru, te da je odvedena u jednu kuću na teritoriji opštine Tivat, gde je nad njom izvršeno krivično delo silovanje.

Lekari su pružili pomoć devojci i konstatovali lake telesne povrede, a potom je transportovana u Opštu bolnicu Kotor.

Službenici Stanice kriminalističke policije Odeljenja bezbednosti Tivat u saradnji sa tužiocem su preduzeli intenzivne aktivnosti kako bi utvrdili sve okolnosti i činjenice, te su identifikovali i uhapsili E. S. (30) koji se sumnjiči za gore pomenuta krivična dela. Nakon privođenja postupajućem tužiocu, određeno mu je zadržavanje do 72 sata.

U istrazi se takođe navodi da je muškarac S. J. (32) iz Aleksinca osumnjičen da je u nedelju popodne silovao Nišlijku (24) u liftu jedne zgrade u centru grada, a samo tri dana ranije u jednom prigradskom naselju u Aleksincu pokušao to isto da učini.

Ovaj slučaj još jednom baca svetlo na ozbiljnost problema silovanja i seksualnog nasilja koji se dešava u društvu širom sveta.
Silovanje je ozbiljan zločin koji ima dugotrajne posledice po žrtvu, kako fizički, tako i emotivno i psihološki. Postoji mnogo predrasuda i zabluda o silovanju, ali je važno znati da svako nasilje nad ženama i muškarcima treba osuditi i sankcionisati.

Silovanja i seksualno nasilje nisu samo pitanje pojedinca, već su društveni problem koji zahteva sistematsko rešavanje kroz edukaciju, prevenciju i osnaživanje žrtava. Potrebno je podizanje svesti o ovom problemu kako bismo kao društvo mogli da se suprotstavimo i sprečimo ovakve zločine.

Nažalost, mnogi slučajevi silovanja se ne prijave ili se ne procesuiraju, a žrtve često nailaze na prepreke i stigmu prilikom traženja pomoći i pravde. Institucije, kako policijske tako i pravosuđe, moraju aktivno raditi na podršci žrtvama i sprečavanju silovanja, te procesuiranju počinilaca.

U međunarodnoj Konvenciji Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, poznatoj i kao „Istanbulska konvencija“, seksualno nasilje uključujući i silovanje smatra se ozbiljnim oblikom diskriminacije zasnovanog na polu. Konvencija jasno definiše obaveze država članica u sprečavanju, kažnjavanju i eliminisanju svih oblika nasilja nad ženama, uključujući i silovanje.

Važno je da svi ljudi budu svesni problema silovanja i seksualnog nasilja i da aktivno doprinesu njegovom sprečavanju. Obrazovanje o samom problemu, o pravima žrtava i načinima podrške je ključno za smanjenje ovakvih zločina.

U svakom društvu potrebno je raditi na stvaranju sigurnih prostora za sve građane, kako bi se osećali zaštićeno i podržano. Prevencija, obrazovanje i osvešćivanje o problemu silovanja su ključni koraci u borbi protiv ovog ozbiljnog problema.
Samo zajedničkim naporima celokupnog društva možemo raditi na sprečavanju silovanja i borbi za pravdu i podršku žrtvama.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije