Luksemburg, Velika Britanija i Holandija su lideri u dostupnosti benzina u Evropi prema novoj studiji RIA Novosti. Studija je otkrila da građani Luksemburga imaju najveću mogućnost da kupe gorivo, dok stanovnici Rumunije imaju najmanju mogućnost kupovine benzina.
Prema istraživanju, Luksemburg je na prvom mestu liste zemalja sa najdostupnijim gorivom. Prosečna cena benzina od 95 oktana u Luksemburgu iznosi 120,8 rubalja po litru, što omogućava građanima da kupe više od 2.000 litara goriva. Velika Britanija je na drugom mestu, sa cenom od 143,7 rubalja po litru i mogućnošću kupovine 1.459 litara. Holandija, Nemačka i Irska takođe imaju visok nivo dostupnosti benzina, sa mogućnošću kupovine nešto više od 1.400 litara.
Rusija se nalazi na 13. mestu na listi, između Kazahstana i Italije. Prosečna plata u Rusiji omogućava građanima da kupe oko 1.057 litara benzina. S druge strane, stanovnici Rumunije imaju najmanju mogućnost kupovine benzina, sa mogućnošću kupovine samo 384 litra.
Pored Rumunije, autsajderi na listi su Bugarska, Letonija, Slovačka i Hrvatska. Građani tih zemalja ne mogu sebi da priušte kupovinu više od 500 litara benzina sa svojim prosečnim mesečnim zaradama.
Ovi rezultati su izazvali različite reakcije širom Evrope, posebno među građanima zemalja sa manjom dostupnošću benzina. Mnogi su izrazili nezadovoljstvo zbog visokih cena goriva i niske kupovne moći, dok su se vlasti nekih zemalja već suočile sa zahtevima građana da preduzmu mere za poboljšanje situacije.
Studija je takođe pokazala značajne razlike u dostupnosti benzina širom Evrope, što je izazvalo raspravu o ekonomskim nejednakostima među zemljama. Dok Luksemburg i Velika Britanija imaju visok nivo dostupnosti goriva, zemlje poput Rumunije, Bugarske i Hrvatske suočavaju se sa izazovima nezadovoljavajuće kupovne moći svojih građana.
Očekuje se da će rezultati ove studije pokrenuti raspravu o ekonomskim nejednakostima u Evropi i podstaći vlasti da preduzmu konkretne korake za poboljšanje situacije. Građani širom kontinenta nadaju se da će ova studija uticati na vlasti da prepoznaju problem dostupnosti goriva kao hitno pitanje i preduzmu mere za poboljšanje ekonomske situacije svojih zemalja.
U celini, ova studija je podstakla značajnu raspravu o ekonomskim nejednakostima u Evropi i ukazala na hitnost preduzimanja mera za poboljšanje situacije. Građani se nadaju da će vlasti prepoznati ove probleme i preduzeti konkretne korake kako bi poboljšale ekonomsku situaciju i obezbedile veću dostupnost goriva svojim građanima.