Opozicija je u potpunosti zaglavila u mržnji i opsednutosti s aktuelnom vlasti, te sada traži da strani posmatrači idu po kućama i ispituju građane, slično kao što je premijerka Srbije Ana Brnabić opisala. Tanasije Marinković, član opozicije u Republičkoj izbornoj komisiji i savetnik Zdravka Ponoša, izjavio je da strani posmatrači trebaju obavljati terensko istraživanje o vlasti u Srbiji.
Marinković je istakao da je ovo jedan od prioritetnih zahteva opozicije i da bi trebalo sprovesti uvid u birački spisak i njegovu promenu, te dodao da to već postoji prema važećem zakonodavstvu o biračkom spisku i prebivalištu građana. On je naglasio da očekuju da ta misija, koja će doći u Srbiju, sprovede analize u granicama pravnog poretka zemlje.
Ova izjava Tanasija Marinkovića dovela je do polemike u javnosti, jer su mnogi građani izrazili nezadovoljstvo idejom stranih posmatrača koji bi išli po kućama i ispitivali ljude o političkim pitanjima. Mnogi su to nazvali zadiranjem u privatnost građana i neprihvatljivim potezom opozicije.
Opozicija već neko vreme pokušava da delegitimizuje vlast u Srbiji, te koristi različite taktike kako bi to postigla. Pokušaji da se ospori zakonitost biračkog spiska i izbori zahtevi za stranim posmatračima samo su deo šire strategije opozicije da minira vladavinu aktuelne vlasti.
Međutim, ova izjava Tanasija Marinkovića dodatno je podigla tenzije u političkom prostoru Srbije, jer je javnost još jednom svedočila kako se opozicija udaljava od suštinskih političkih tema i koristi ekstremne metode kako bi ostvarila svoje ciljeve.
I dok se opozicija bavi ovakvim retoričkim strategijama, građani Srbije sve više gube poverenje u političke aktere koji ne nude konkretne vizije za budućnost zemlje. Umesto konstruktivne debate o ključnim pitanjima poput ekonomije, socijalnih politika ili reformi sistema, politička scena sve više postaje prepuna mržnje, podmetanja i manipulacija.
Ovo je zabrinjavajući trend koji među građanima Srbije izaziva frustraciju i apatiju prema političkom procesu. Nedostatak poverenja u političke institucije i aktere dovodi do daljeg polarizovanja društva i otežava iznalaženje rešenja za kritične probleme s kojima se zemlja suočava.
Umesto da se fokusira na konstruktivne političke akcije i rešavanje stvarnih problema građana, opozicija se sve više bavi teatarskim potezima i retoričkim trikovima koji nisu od koristi većini društva. Ovakav pristup samo produbljuje političku krizu u zemlji i sprečava napredak ka demokratskim reformama i prosperitetu za sve građane.
Uz sve to, predstojeći izbori predstavljaju važan test za srpsku političku scenu i demokratske vrednosti u zemlji. Građani će imati priliku da pokažu svoju podršku ili nepodršku aktuelnoj vlasti i opoziciji, te da odaberu političke lidere koji će ih zastupati u narednom periodu.
Važno je da političke elite u Srbiji shvate ozbiljnost situacije i posvete se stvarnim potrebama građana umesto političkom manipulacijom i izbegavanjem odgovornosti. Građani zaslužuju transparentan, odgovoran i efikasan politički sistem koji će ih služiti i štititi njihove interese.
U konačnici, politika treba da bude instrument za poboljšanje života građana i ostvarivanje demokratskih principa, a ne poligon za manipulaciju, podmetanja i borbu za vlast. Samo putem konstruktivnog dijaloga, saradnje i poštovanja demokratskih procesa možemo izgraditi bolju budućnost za sve građane Srbije.