Plina neće biti godinama, opstanak EU na velikom ispitu?!

Stefan Nikolić avatar

Direktor naftnog diva Shell, Ben van Beurden, izrazio je zabrinutost zbog mogućeg ograničenog pristupa energentima u Evropi koji bi mogao trajati duže od jedne zime. On je upozorio da bi kriza mogla potrajati nekoliko godina, posebno nakon što su cene plina prošle nedelje dosegle rekordne nivoe usled dodatnih smanjenja ruskih isporuka. To je upozorenje da bi ceo kontinent mogao biti suočen sa dubokom recesijom.

Van Beurden smatra da će kriza dovesti do iskušenja solidarnosti među državama članicama Evropske unije, jer će svaka vlada biti prisiljena da odlučuje o načinu obezbeđivanja rada ključnih industrijskih sektora. On također ističe da pritisci na snabdevanje energijom verovatno neće biti ograničeni samo na jednu zimu.

„Potpuno je moguće da je pred nama nekoliko zima tokom kojih će biti potrebno pronaći rešenja kroz uštede, redukcije i brzo pronalaženje alternativa. Mislim da je fantazija da će period pred nama biti lagan ili da će se sve brzo završiti, to je nešto što bi trebalo ostaviti po strani“, rekao je Van Beurden.

Ova izjava dolazi u trenutku kada se Evropa suočava sa sve većom zavisnošću od uvoza energenata, posebno prirodnog gasa, zbog planova za postepeno napuštanje fosilnih goriva i prelazak na obnovljive izvore energije. Smanjenje izvoza energenata iz Rusije također stavlja Evropu u težak položaj, s obzirom na to da je ta zemlja jedan od glavnih snabdevača prirodnim gasom i naftom.

Ova situacija postavlja izazov kako za političare tako i za privredu, jer će morati da preduzmu hitne mere kako bi se suočili sa potencijalnom dugotrajnom krizom snabdevanja energijom. Van Beurden je istakao potrebu za pronalaženjem alternativnih izvora energije i brzim prelaskom na nove tehnologije kako bi se smanjila zavisnost od uvoza energenata.

„Potrebno je da se usredsredimo na razvoj i implementaciju novih tehnologija, kao i na povećanje energetske efikasnosti kako bismo smanjili zavisnost od uvoza energenata. Takođe, važno je ulagati u obnovljive izvore energije i prelaziti na održivije načine proizvodnje i potrošnje energije“, istakao je Van Beurden.

Njegova izjava dolazi u trenutku kada se sve veći broj evropskih zemalja suočava sa rastućim troškovima energije, što bi moglo dovesti do jačanja ekonomske krize. Ovo posebno može imati uticaja na ključne industrije poput proizvodnje, transporta i poljoprivrede, koje zavise od stabilnog snabdevanja energijom.

S obzirom na ove izazove, evropske vlade će morati brzo da reaguju i usvoje mere zaštite koje će omogućiti održavanje rada ključnih sektora privrede. Također će biti neophodno ulaganje u razvoj alternativnih izvora energije i prelazak na održivije tehnologije kako bi se smanjila zavisnost od uvoza energenata.

Uzimajući u obzir sve ove faktore, Evropa se suočava sa teškim izazovima u oblasti snabdevanja energijom, a potrebno je preduzeti hitne i odlučne akcije kako bi se izbegla dugotrajna kriza. Direktor Šela Ben van Beurden naglašava potrebu za solidarnošću i saradnjom među evropskim zemljama kako bi se prevazišle teškoće i pronašla rešenja za buduće snabdevanje energijom.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije