Centralizirana platforma za zbrinjavanje hitnih slučajeva započela je sa radom jutros u Beogradu. Ovaj projekat razvijen je u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i zdravstvenim ustanovama, a prvi pacijenti su već poslati na lečenje kroz ovu platformu.
Pomoćnik ministarke zdravlja za digitalizaciju, Đuro Radović, potvrdio je da su tehnički timovi već na terenu zajedno sa medicinskim osobljem kako bi ispratili ceo proces. Trenutno su dežurni Urgentni centar, KBC „Zemun“ i „Dragiša Mišović“, tako da će svi pacijenti koji se šalju preko platforme biti upućeni isključivo u ove ustanove.
Radović je takođe najavio da će u narednih 10 dana biti uključene i druge zdravstvene ustanove poput UKC Srbije, KBC „Dr Dragiša Mišović“, KBC „Zvezdara“, KBC „Bežanijska kosa“ i KBC „Zemun“. U drugoj fazi projekta, uključiće se i Zavod za urgentnu medicinu Beograd.
Cilj ove platforme je da omogući efikasniju razmenu medicinske dokumentacije, bržu komunikaciju između hitnih službi i maksimalnu zaštitu podataka, što bi trebalo da rezultira bržom dijagnozom i lečenjem pacijenata. Radović je istakao da će lekari imati informacije o pacijentu i njegovom stanju pre nego što stigne u zdravstvenu ustanovu.
On je takođe naglasio da se medicinska dokumentacija prosleđuje u realnom vremenu, a korišćenjem SMS notifikacija postiže se brža razmena informacija među zdravstvenim radnicima. Radović je istakao da je komunikacija putem ove platforme sigurna i zaštićena.
Samo u Beogradu se svake godine leči više od 250.000 urgentnih slučajeva, zbog čega je ova platforma od velikog značaja za unapređenje zdravstvene zaštite. Očekuje se da će povećanje efikasnosti u lečenju hitnih slučajeva doneti značajne benefite za pacijente i olakšati posao medicinskom osoblju.