U Evropskom parlamentu danas počinje plenarna sednica koja će trajati do 8. februara, tokom koje će evropski poslanici glasati o rezoluciji kojom će završiti procenu situacije nakon izbora u Srbiji. Prethodno su lokalne i međunarodne organizacije za posmatranje izbora, uključujući i poslanike EP, prijavile nepravilnosti tokom parlamentarnih i lokalnih izbora u Srbiji 17. decembra, a tokom debate na plenarnoj sednici 17. januara, poslanici su pozvali vlasti u Srbiji da prate izveštaje o nepravilnostima i da ih istraže.
Tokom plenarne sednice, evropski parlamentarci će raspravljati sa predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom i predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen o ishodu specijalnog samita Evropskog saveta 1. februara, tokom kojeg je odobren paket podrške Ukrajini od 50 milijardi evra, kao i o potrebi pružanja „nepokolebljive podrške EU Ukrajini. Takođe će biti rasprava o položaju poljoprivrednika i cenama njihovih proizvoda, navodnim pokušajima mešanja Rusije u demokratske procese u EU, kao i o porastu antisemitizma i mržnje prema muslimanima.
Ovo pitanje je izazvalo veliku pažnju u Evropskom parlamentu, a posebno su poslanici bili zabrinuti zbog prijava nepravilnosti tokom izbora u Srbiji. Prema saopštenju Evropskog parlamenta, lokalne i međunarodne organizacije za posmatranje izbora, uključujući i poslanike EP, prijavile su nepravilnosti tokom parlamentarnih i lokalnih izbora u Srbiji 17. decembra. Nakon debate 17. januara, poslanici su tražili od vlasti u Srbiji da istraže ove navode i preduzmu odgovarajuće mere.
Osim toga, tokom plenarne sednice, očekuje se i rasprava o paketu podrške Ukrajini od 50 milijardi evra, koji je odobren tokom specijalnog samita Evropskog saveta 1. februara. Evropski poslanici će razgovarati o potrebi pružanja „nepokolebljive podrške EU Ukrajini. Takođe će biti reči o položaju poljoprivrednika i cenama njihovih proizvoda, navodnim pokušajima mešanja Rusije u demokratske procese u EU, kao i o porastu antisemitizma i mržnje prema muslimanima.
Očekuje se da će ova plenarna sednica biti veoma značajna za evropsku politiku, jer će se raspravljati o mnogim ključnim pitanjima, uključujući odnose sa Srbijom, podršku Ukrajini, poljoprivredu, političke uticaje Rusije, kao i borbu protiv antisemitizma i mržnje prema muslimanima. S obzirom na veliku pažnju i zainteresovanost za ova pitanja, očekuje se da će rasprava biti veoma intenzivna i da će doneti važne odluke za budućnost Evropske unije.
Učesnici plenarne sednice su već izrazili svoje stavove o ovim temama, a sada će imati priliku da ih dodatno razmotre i glasaju o rezolucijama koje će odrediti zvaničan stav Evropskog parlamenta. Očekuje se da će ova sednica biti veoma važna za budućnost Evropske unije i da će doneti ključne odluke o nekim od najvažnijih pitanja sa kojima se Unija suočava u ovom trenutku.
U zaključku, plenarna sednica Evropskog parlamenta, koja počinje danas i traje do 8. februara, biće veoma značajna za procenu situacije nakon izbora u Srbiji, podršku Ukrajini, položaj poljoprivrednika, političke uticaje Rusije, borbu protiv antisemitizma i mržnje prema muslimanima. Očekuje se da će evropski poslanici doneti važne odluke o ovim pitanjima i uticati na budućnost Evropske unije.