Pokrajinska inspekcija istražuje slučaj uginuća strogo zaštićenih vrsta ptica kod Sremske Rače

Stefan Nikolić avatar

Pokrajinska inspekcija za zaštitu životne sredine je 24. februara zabeležila uginuće i moguće trovanje strogo zaštićenih vrsta ptica, orla belorepana i orla mišara, u ataru sela Sremska Rača. Ovaj incident izazvao je zabrinutost među ekolozima i ljubiteljima prirode, s obzirom na to da se radi o vrstama koje su pod strogom zaštitom zakona.

Na mestu događaja, u saradnji sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode i pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova, pronađena su dva leša orla mišara, kao i leševi jedne svrake, jednog gavrana i tri orla belorepana, od kojih je jedan bio prstenovan sa oznakom „Budimpešta“. Takođe, pronađena su i dva leša šakala. Ova situacija je podstakla hitnu reakciju nadležnih organa, kako bi se utvrdili uzroci ovih smrtnih slučajeva.

U saopštenju Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine navodi se da su uginule ptice i šakali predati Naučnom institutu za veterinarstvo u Novom Sadu, gde će biti sprovedena ispitivanja kako bi se utvrdili uzroci uginuća. Uključena je i forenzička služba MUP-a, koja će nastaviti sa radom na ovom slučaju. Ovaj incident nije samo lokalni problem, već može imati ozbiljne posledice za ekosistem i biodiverzitet u regionu.

Osim toga, Republička veterinarska inspekcija i nadležno Javno tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici su obavešteni o ovom slučaju, a rad na utvrđivanju svih okolnosti nastavlja se. Ovo ukazuje na ozbiljnost situacije i posvećenost vlasti da se istraže uzroci uginuća i da se preduzmu potrebne mere kako bi se sprečila dalja šteta na zaštićenim vrstama.

U poslednje vreme, ekološka pitanja postaju sve važnija tema u javnosti, a ovakvi incidenti dodatno naglašavaju potrebu za zaštitom životne sredine. Ovaj događaj je podstakao i diskusije o potrebi jačanja zakonskih regulativa koje se tiču zaštite ugroženih vrsta, kao i o važnosti edukacije građana o očuvanju prirode.

S obzirom na to da su orlovi belorepani i orlovi mišari ključni za održavanje ekosistema, njihovo uginuće može imati dalekosežne posledice. Ove ptice igraju važnu ulogu u kontroli populacija glodara i drugih vrsta, te su njihova prisutnost i zdravlje od vitalnog značaja za ravnotežu u prirodi.

Pored toga, nalaz prstenovanog orla belorepana sa oznakom iz Budimpešte ukazuje na to da su ovi ptice migratori i da prelaze velike razdaljine, što dodatno komplikuje situaciju jer se može postaviti pitanje o zagađenju ili nekim drugim faktorima koji utiču na njihovo zdravlje, ne samo u lokalnom, već i u širem kontekstu.

Ovaj slučaj će zasigurno privući pažnju ekoloških organizacija i stručnjaka, koji će pratiti razvoj situacije i pružiti podršku u istraživanju i zaštiti ovih ugroženih vrsta. U međuvremenu, važno je da svi građani budu svesni svog uticaja na životnu sredinu i da aktivno učestvuju u njenom očuvanju.

Pokrajinska inspekcija i drugi nadležni organi će nastaviti da rade na utvrđivanju svih okolnosti ovog tragičnog događaja, a očekuje se i dodatna edukacija i podizanje svesti javnosti o važnosti zaštite prirode i očuvanja biodiverziteta. U svetu gde su prirodni resursi sve ugroženiji, ovakvi incidenti nas podsećaju na odgovornost koju imamo prema životnoj sredini i svim njenim stanovnicima.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije