Ministar zaštite životne sredine Irena Vujović izjavila je danas da je za sufinansiranje programa upravljanja zaštićenim prirodnim dobrima od nacionalnog značaja u Srbiji za 2024. godinu, obezbeđeno 500 miliona dinara, što je najveći iznos koji je do sada opredeljen u te svrhe. Ministarstvo zaštite životne sredine svake godine nastoji da poveća ukupnu površinu teritorije pod zaštitom, a u ovom trenutku 99 područja uživa zaštitu na nacionalnom nivou.
„Srbija je bogata prirodnim dobrima, a naš zadatak je da o njima brinemo i sačuvamo ih za buduće generacije. Ove godine smo za brigu o prirodi izdvojili pola milijarde dinara, što je dvostruko više u odnosu na 2020. ili 2021. godinu. Ovaj iznos će se koristiti kako bi se očuvalo i unapredilo stanje zaštićenih područja. U ovoj godini, sufinansiramo i nova zaštićena područja proglašena u 2023. godini. Nastavićemo i u narednom periodu da odvajamo sredstva za naše bisere prirode“, rekla je Vujović.
Ministar Vujović je podsetila da je 2020. godine u ove svrhe izdvojeno 229 miliona dinara, 2021. godine opredeljeno je 264,8 miliona dinara, a u prethodnoj godini je iznos subvencija bio 355 miliona dinara. Sredstvima koja su opredeljena za zaštićena područja sufinansiraju se poslovi upravljača, čuvanje, održavanje i prezentacija zaštićenog područja, zatim izgradnja, opremanje i održavanje objekata i uređenje prostora za posetioce i delatnosti usmerene na korišćenje i unapređenje stanja prirodnih resursa, poput monitoringa prirodnih vrednosti, naučna i druga istraživanja, reintrodukcija vrsta i revitalizacija zaštićenih prirodnih dobara.
Ministarstvo zaštite životne sredine je saopštilo da će sredstva biti raspoređena prema ciljevima, prioritetima i potrebama održivog upravljanja zaštićenim prirodnim dobrima. Osim toga, Ministarstvo je sprovelo i konkurs za sufinansiranje projekata za unapređenje zaštite prirode za 2024. godinu, a ukupan iznos sredstava koji će biti dodeljen za ovu namenu je 80 miliona dinara. Ovaj konkurs je namenjen nevladinim organizacijama, ustanovama, lokalnim samoupravama, preduzećima, kao i drugim zainteresovanim subjektima.
Potrebno je da projekti doprinose unapređenju zaštite prirode, očuvanju biološke raznovrsnosti i upravljanju prirodnim resursima na teritoriji Srbije. Takođe, projekti treba da doprinesu podizanju svesti građana o značaju zaštite prirode, kao i promovisanju održivog korišćenja prirodnih resursa.
Ministarstvo je istaklo da je zaštita prirode jedan od prioriteta u oblasti zaštite životne sredine, te da će se kontinuirano raditi na unapređenju i proširivanju sistema zaštite prirode. Takođe, naglašena je važnost saradnje sa različitim subjektima i institucijama koji aktivno doprinose očuvanju prirode i biološke raznovrsnosti.
Istovremeno, Ministarstvo zaštite životne sredine radi na unapređenju zakonskog okvira u oblasti zaštite prirode, kako bi se osigurala efikasna zaštita prirode i biološke raznovrsnosti, kao i očuvanje prirodnih resursa za buduće generacije.
Reakcije na najavljena sredstva za zaštićena područja su pozitivne, a brojni ekološki aktivisti i organizacije su istakli značaj povećanja ulaganja u očuvanje prirode. Takođe, istaknuto je da je važno da se sredstva koriste na transparentan i efikasan način, te da se pažljivo prati realizacija projekata kako bi se postigli željeni rezultati.
Irena Vujović je najavila da će se i u narednom periodu nastaviti ulaganja u zaštitu prirode i očuvanje prirodnih resursa. Srbija se može pohvaliti bogatstvom prirodnih dobara, a kroz efikasno upravljanje i očuvanje, ova blaga će se sačuvati za buduće generacije. Ministarstvo zaštite životne sredine je posvećeno ostvarivanju ovih ciljeva i kontinuirano radi na unapređenju sistema zaštite prirode.