Vlada Srbije nedavno je usvojila uredbu o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju za ovu godinu, kojom je predviđeno da se razdvoji 77,5 milijardi dinara budžetskih sredstava.
Prema ovom dokumentu, za direktna plaćanja izdvojeno je 61,6 milijardi dinara, za mere ruralnog razvoja osam milijardi dinara, za kreditnu podršku 1,3 milijarde dinara, a za finansiranje IPARD podsticaja u 2024. godini 6,3 milijarde dinara. Dodatnih 300 miliona dinara izdvojeno je za posebne podsticaje u poljoprivredi.
Ove godine agrarni budžet je specifičan jer su sredstva namenjena isključivo za ovu godinu, bez tereta prethodnih dugova, prvi put posle 20 godina.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije ističe da je za poljoprivredu opredeljeno ukupno 119 milijardi dinara, od čega je 105 milijardi dinara namenjeno za poljoprivredu, dok će dodatnih 14 milijardi dinara biti vraćeno poljoprivrednicima kroz refakciju akciza za gorivo.
Fokus raspodele sredstava ove godine je na povećanju stočnog fonda, a očekuje se da će se rezultati već videti do kraja godine. Agroekonomista Milan Prostran ističe da stočarstvo u Srbiji već godinama ima podršku u budžetu, ali obnova stočnog fonda je dugotrajan proces. On ističe da je za popravak situacije u stočarstvu potrebno bar 10 do 15 godina uz ozbiljnu državnu podršku.
Subvencije za ovce, koze, tov junadi, svinja, jagnjadi i jaradi su povećane, a Ministarstvo poljoprivrede ističe da je uvedena nova mera za unapređenje govedarstva – subvencije u vidu besplatne isporuke visokokvalitetnih semena bikova.
Od ove godine je povećana maksimalna površina obradivog zemljišta za koju se mogu dobiti podsticaji za biljnu proizvodnju – sa 20 na 100 hektara. Takođe, uvodi se mogućnost refakcije, povrata akcize na gorivo.
Planirano je nekoliko javnih poziva za IPARD 3 program, a očekuje se da će ovaj investicioni program trajati do 2027. godine. Prvi ovogodišnji poziv za IPARD 3 program biće raspisan od 12. februara do 12. aprila.
U drugoj polovini godine biće raspisana i dva nova poziva za IPARD 3 program koji će se odnositi na nabavku traktora, mašina, opreme i mehanizacije.
Sve ove mere i povećanja subvencija predstavljaju važan korak u razvoju poljoprivrede u Srbiji, a očekuje se da će doprineti poboljšanju uslova za poljoprivrednike i unapređenju stočarstva.