"Pomislio sam da je galeb": Redak prizor na nebu kraj Užica, dešava se jednom u 30.000 slučajeva

Stefan Nikolić аватар

. Ovaj neobični orao mišar, sa retkim genetskim poremećajem, prvi put je primećen prošlog četvrtka od strane ornitologa Miroljuba Stanojevića. Naime, ova retka ptica privukla je pažnju javnosti i stručnjaka zbog svoje neuobičajene boje perja i izgleda.

Stanojević je uspeo da snimi nekoliko fotografija ove ptice, koje su brzo postale viralne na društvenim mrežama. Zbog neuobičajenog izgleda, mnogi su se pitali o kojoj se vrsti ptice zapravo radi. Nakon detaljnog istraživanja, utvrđeno je da je reč o orlu mišaru sa retkim genetskim poremećajem.

Ovaj genetski poremećaj se manifestuje kroz promene u boji perja, što ovu pticu čini jedinstvenom među svojim vrstama. Orao mišar je inače prepoznatljiv po svom smeđem perju, ali ovaj primerak ima neuobičajeno sivo perje. Ova ptica takođe ima neobično tamne oči, što je takođe posledica genetskog poremećaja.

Stručnjaci ističu da je veoma retko da se ovakva mutacija javlja kod orlova mišara, te da je ovo jedan od prvih zabeleženih slučajeva takvog poremećaja kod ove vrste ptica. S obzirom na to, ova ptica je postala predmet interesovanja ornitologa i naučnika širom sveta, koji žele da saznaju više o genetskim karakteristikama ove retke ptice.

Neki stručnjaci su izneli teoriju da bi ova mutacija mogla biti rezultat dugogodišnjeg uticaja zagađenja životne sredine na genetski materijal ptica. Međutim, potrebno je sprovesti dalja istraživanja kako bi se utvrdila tačna priroda ovog genetskog poremećaja i njegov uticaj na populaciju orlova mišara.

Orao mišar je inače ptica grabljivica koja naseljava šume i močvare, a široko je rasprostranjena širom Evroazije, Severne Afrike i dela Azije. Ove ptice su poznate po svojoj sposobnosti da love male životinje, kao što su miševi, pacovi i vodozemci, što im je i donelo ime.

Njihova uloga u ekosistemu je veoma važna, budući da regulišu populacije malih životinja, čime sprečavaju prekomernu reprodukciju i održavaju ravnotežu u prirodi. Orao mišar takođe ima simboličko značenje u nekim kulturama, gde se smatra zaštitnikom šuma i prirode.

Iz tog razloga, retki primerak orla mišara sa genetskim poremećajem je privukao pažnju javnosti i stručnjaka, budući da se postavlja pitanje kako će ovaj genetski poremećaj uticati na sposobnost ove ptice da preživi u divljini. Takođe se postavlja i pitanje da li će ovakve mutacije postati češće zbog uticaja ljudskih aktivnosti na zagađenje prirode.

U svakom slučaju, ova retka ptica je postala predmet interesovanja naučne zajednice, te se očekuje da će se nastaviti istraživanja kako bi se utvrdila priroda ovog genetskog poremećaja. Takođe se nadamo da će ovaj primerak orla mišara sa retkim genetskim poremećajem podstaći javnost da se više angažuje u zaštiti prirode i divljih vrsta, kako bi se sprečilo dalje narušavanje ekosistema.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije