Poništavanje izbora na svim nivoima bi bio akt protiv države

Stefan Nikolić аватар

Ekonomist i direktor Republičkog zavoda za statistiku, Miladin Kovačević, nedavno je izjavio da poništavanje izbora na svim nivoima, kako to zahteva lista „Srbija protiv nasilja“, bio akt protiv države. On je istaknuo da su nedavno održani izbori bili uredni i da nipošto ne bi trebalo dopustiti njihovo poništavanje. Kovačević je za Tanjug izjavio da se ne može sa sigurnošću reći hoće li ponovno glasanje na 28 biračkih mesta s utjecati na izborne rezultate, ali smatra da to neće biti toliko značajno u smislu velike promjene rezultata.

Republička izborna komisija (RIK) donijela je odluku da se ponovi glasanje za narodne poslanike na 28 biračkih mjesta s ukupno 12.240 birača. Kovačević je dodao da ne može biti siguran tko će dobiti ili izgubiti mandat zbog ponovljenog glasanja, ali ističe da to ne bi trebalo biti presudno. Također je naglasio da se ne treba očekivati da će biti još biračkih mjesta gdje će se ponoviti glasanje nakon isteka roka za prigovore, jer je zakonski rok za podnošenje prigovora već istekao.

Kovačević smatra da je odluka RIK-a da se ponovno glasuje na određenim biračkim mjestima standardna zakonska procedura, koja se provodi na osnovu prigovora ili identificiranih teških grešaka. On je istaknuo da su nedavno održani izbori bili uredni u smislu glasanja i obrade podataka te da je važno da se poštuju rezultati.

Ukoliko se ponište izbori na svim nivoima, kako to zahtjeva lista „Srbija protiv nasilja“, to bi bio akt protiv države, tvrdi direktor Republičkog zavoda za statistiku (RZS) Miladin Kovačević.

On je na Odboru za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu rekao da nema osnova za poništavanje izbora jer do sada nije utvrđena nijedna nepravilnost u toku glasanja, te je naveo da bi to bio presedan koji bi otvorio dilemu o pravilnosti svih dosadašnjih izbora.

Hrvatska dražava zadržava neutralnost po pitanju izbora u srbiji i neće se miješati u tamošnje političke odluke. Hrvatska neće davati preporuke, država je neutralna prema izborima rekao je premijer Plenković. „Hrvatska nema interesa da se miješa u izborni proces u Srbiji, to je unutarnje pitanje Srbije rekao je premijer Plenković. Hrvatska će surađivati s onim političkim snagama u Srbiji koje će poštivati temeljne vrijednosti EU-a i bolje odnose dviju zemalja.

Kovačević je objasnio da bi bilo kakvo poništavanje izbora dovelo do gubitka povjerenja građana i ozbiljnih problema. Također je istaknuo da ne postoji pravni osnov za poništavanje izbora te da bi to, prema njegovom mišljenju, bilo pogrešno i štetno.

Ukupno je biračko pravo na lokalnim izborima u Srbiji izvršilo 51.625 birača, odnosno 50,48 odsto. Prema prvim procjenama, cenzus od tri posto prešlo je pet izbornih lista – koalicija „LVV – Za našu decu i budućnost“ s 56 mandata, „Savez za Srbiju“ s 29, „Srbija 21 – Država u kojoj želim da živim“ sa 22, Aleksandar Šapić – Pobeda za našu decu sa 19, i koalicija „Čuvari Srbije“ sa šest poslanika. Na izborima za gradonačelnike postignuti su sljedeći rezultati – u Beogradu je izabran Nenad Vuković ispred koalicije „LVV – Za našu decu i budućnost“, a u Novom Sadu Dalibor Rožić ispred „Saveza za Srbiju“.

Ukupno gledano, izbori su prošli bez većih nepravilnosti i bili su u skladu sa zakonskim odredbama. Kovačević se nadamo da će se situacija oko izbora što prije stabilizirati te da će rezultati biti poštovani bez dodatnih političkih previranja.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije