Premijer Aljbin Kurti večeras je na sastanku sa visokim predstavnikom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom i izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom u Minhenu ponovo zatražio potpisivanje sporazuma postignutih u Briselu i Ohridu te ukidanje mera EU protiv Prištine. Kurti navodi da je potpisivanje ovih sporazuma neophodno kako bi se garantovala puna implementacija i poštovanje istih. Tokom razgovora, Kurti je optužio Beograd za kršenje sporazuma i zahtevao uklanjanje restriktivnih mera koje je uvela EU.
U saopštenju Kurtijevog kabineta se navodi da je potpisivanje Osnovnog sporazuma postignutog u Briselu i njegovog aneksa dogovorenog u Ohridu neophodno kao „garancija njihovog punog poštovanja i implementacije“. Kurti je tokom razgovora na marginama Minhenske bezbednosne konferencije ponovo optužio Beograd za kršenje tih sporazuma, prenose prištinski mediji. Takođe je izjavio da „nepravedne restriktivne mere koje je uvela Evropska unija moraju biti uklonjene“.
U saopštenju se navodi da je tokom sastanka bilo reči o procesu dijaloga, primeni dogovorenih sporazuma i normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Prošle godine, Kosovske vlasti su blokirale pokušaj osnivanja Zajednice srpskih opština. To je dovelo do povećane napetosti između Kosova i Srbije, zbog čega su EU i Sjedinjene Američke Države pokušavale da posreduju u rešavanju konflikta. Razgovori su se intenzivirali u septembru, nakon što je kosovska vlada preduzela korake na normalizaciji odnosa sa Srbijom, ali se problemi nastavljaju.
Dok se čini da su se pregovori između dve strane nastavili, odnosi između Kosova i Srbije i dalje su napeti. Vlasti sa Kosova su blokirale formiranje Zajednice srpskih opština, uzrokavajući napetost između dve strane. Uprkos naporima EU i SAD da posreduju, situacija se nije popravila. Odnosi Kosova i Srbije su podložni promenama zbog političkih turbulentnosti i sukoba oko pitanja kao što je Zajednica srpskih opština.
Posle predsedničke inauguracije u Prištini, po prvi put posle 11 meseci, delegacija EU je otputovala u Prištinu da bi imali sastanak sa kosovskim liderima. Na sastanku se raspravljalo o poboljšanju odnosa između Srbije i Kosova, kao i o drugim pitanjima koja se tiču dve zemlje.
Predugo su uskraćeni od ustavnih i zakonskih garancija, a ova blokada aktivnosti i osnivanje Zajednice srpskih opština je kočnica za dalji napredak Srbije ka EU. Ovaj sastanak je bio prilika da se izraze zabrinutosti zbog kršenja obaveza, kao i preduzimanje hitnih koraka ka postizanju dogovora Tokom ovog sastanka, predstavnici EU su izrazili zabrinutost zbog kršenja obaveza i situacije koja ometa napredak Srbije ka EU.
Ostaje pitanje da li će se postići kompromis između dve strane i kako će se situacija razvijati u budućnosti. EU je nastavila da posreduje u razgovorima između Beograda i Prištine u nadi da će se pronaći rešenje za njihove nesuglasice. Ovo je samo još jedan korak u dugotrajnim naporima da se postigne stabilnost u ovom regionu.