U UKC Niš preminula je pacijentkinja D. L. (30), koja se porodila u Opštoj bolnici u Leskovcu, ali je zbog komplikacija prebačena u Niš, potvrđeno je za Euronews Srbija u toj zdravstvenoj ustanovi.
Pacijentkinja D. L. (30) iz Opšte bolnice Leskovac primljena je dana 28.2.2024 godine u 15.34 sata na Kliniku za ginekologiju Niš. Ona je u Niš stigla nakon prethodno urađenog carskog reza u Opštoj bolnici u Leskovcu, a zbog sumnje na krvarenje u trbuhu“, kažu u KC Niš.
Dodaju da je pacijentkinja na prijemu bila u izuzetno teškom opštem stanju.
„Nakon kliničkog i UZ pregleda pacijentkinja je prebačena u jedinicu intenzivne nege Klinike za ginekologiju i akušerstvo. Pristupljeno je laboratorijskoj obradi, reanimaciji i pripremi za hitan hirurški zahvat“, dodaju.
Navode da je uprkos hitnom hirurškom zahvatu i naporima dežurne ekipe ginekologa i anesteziologa, pacijentkinja je preminula jutros u 6.50 sati.
Ova tužna vijest potresla je medicinsku zajednicu u Srbiji, te su se mnogi liječnici izjasnili o potrebi poboljšanja zdravstvenog sustava kako bi se spriječile slične tragedije u budućnosti. Liječnici su istaknuli nužnost bolje komunikacije između bolnica kako bi se pacijentima pružila adekvatna briga i liječenje.
Ministar zdravstva Srbije izrazio je sućut obitelji preminule pacijentkinje te najavio detaljnu istragu kako bi se utvrdili uzroci problema i preduzeli koraci za sprječavanje njihovog ponavljanja. „Sigurnost pacijenata mora biti na prvom mjestu u našem zdravstvenom sustavu, i nastavit ćemo raditi na unapređenju procesa kako bismo osigurali najbolju moguću skrb“, rekao je ministar.
Ogorčeni građani Srbije također su reagirali na ovu vijest, izražavajući svoje sumnje u kvalitetu zdravstvene skrbi u zemlji. Mnogi su istaknuli potrebu za većim ulaganjem u medicinsku opremu, osoblje i obuku kako bi se osigurala sigurna i učinkovita njega pacijenata. „Ne smije biti nikakvih kompromisa kada je u pitanju život i zdravlje pacijenata. Moramo se pobrinuti da naše bolnice imaju sve potrebne resurse za pružanje vrhunske skrbi“, komentirao je jedan građanin.
Jedna od mogućih promjena u zdravstvenom sustavu je jačanje protokola za transfer pacijenata iz manjih bolnica u veće medicinske centre kako bi se osigurala brza i učinkovita intervencija u slučaju komplikacija. Također se razmatraju moguće izmjene u sustavu nadzora i komunikacije između različitih bolnica kako bi se osiguralo da pacijenti dobiju najbolju moguću brigu bez zastoja ili nedostataka u liječenju.
Ova tragedija podsjetila je sve na važnost kontinuiranog usavršavanja i pridržavanja najviših medicinskih standarda kako bi se spriječile nepredviđene situacije i smanjio rizik za pacijente. Liječnici, medicinsko osoblje i nadležne vlasti trebaju raditi zajedno kako bi osigurali sigurnost i dobrobit svih pacijenata u zemlji.
Nadamo se da će ova tragedija potaknuti promjene i poboljšanja u zdravstvenom sustavu Srbije kako bi se spriječile slične situacije u budućnosti i osigurala najbolja moguća skrb za sve pacijente. Smrt pacijentkinje D. L. (30) tužna je podsjetnik na važnost brige o pacijentima i potrebu za kontinuiranim unapređenjem zdravstvene zaštite u zemlji.