Poskupeli i benzin i dizel

Branko Simić аватар

Stigle su nove cene goriva u Srbiji, koje će biti na snazi do sledećeg petka, 1. marta. Od danas, litar evrodizela koštaće 206 dinara, dok će litar benzina evropremijum BMB biti 185 dinara. To znači da su gorivo skuplje za po jedan dinar u odnosu na prošle praznične cene. Cene nafte su porasle na svetskim berzama, pa je cena sirove nafte sada 78,246 dolara, a cena nafte Brent iznosi 83,454 dolara. Evropski fjučersi gasa se prodaju po ceni od 23,865 evra za megavat-sat.

Nove cene goriva su prošle nedelje izazvale reakciju javnosti, a mnogi vozači su izrazili nezadovoljstvo zbog povećanja cena. Ipak, stručnjaci ističu da je rast cena goriva uglavnom posledica globalnih promena na tržištu nafte i da su cene goriva u Srbiji i dalje niže u poređenju sa drugim evropskim zemljama.

Ministarstvo rudarstva i energetike je saopštilo da će nove cene goriva biti na snazi do sledećeg petka, nakon čega će biti utvrđene nove cene. Takođe, ministarstvo je apelovalo na trgovce naftom i distributere da se pridržavaju propisanih cena i da ne vrše zloupotrebe pri određivanju cena goriva.

Mnogi vozači su već izrazili nezadovoljstvo novim cenama goriva, navodeći da će to uticati na njihov kućni budžet, posebno ako se trend rasta cena nastavi. Ipak, stručnjaci ističu da je cena goriva pre svega zavisna od globalnih kretanja na tržištu nafte, te da je teško predvideti dugoročne trendove.

Srbija se uglavnom snabdeva naftom iz inostranstva, pa su globalne promene u ceni nafte glavni faktor koji utiče na cene goriva u zemlji. Povećanje cena na svetskim berzama direktno se odražava na cene goriva u Srbiji, što često izaziva reakciju javnosti i nezadovoljstvo među potrošačima.

Stručnjaci savetuju vozače da prate cene goriva i ubeđuju se gde mogu da pronađu povoljnije cene. Takođe, preporučuju vozačima da koriste alternativne načine prevoza ili da se udruže sa kolegama i sarađuju pri organizaciji prevoza, kako bi smanjili troškove goriva.

Cene goriva su kompleksno pitanje koje zavisi od brojnih faktora, kao što su globalna ponuda i potražnja, politička dešavanja u zemljama proizvođačima nafte, kao i vremenski uslovi koji utiču na proizvodnju i distribuciju nafte. Kako se ovi faktori neprestano menjaju, teško je predvideti buduće cene goriva i uticaj na vozače i njihove budžete.

Ipak, mnogi vozači su zabrinuti zbog mogućeg nastavka rasta cena goriva u narednom periodu. Neki čak razmatraju mogućnost kupovine vozila sa manjom potrošnjom goriva, kako bi smanjili troškove vezane za vožnju. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je kupovina novog vozila veliki finansijski izdatak i da treba pažljivo razmotriti sve faktore pre donošenja odluke.

Mnogi su se pitali kako će novi vozni park uticati na tržište, te da li će proizvođači automobila uskladiti proizvodnju sa globalnim trendovima kada su u pitanju cene nafte i goriva. Prema rečima stručnjaka, proizvođači već dugo ulažu u razvoj efikasnijih motora i alternativnih goriva, kako bi se smanjila zavisnost od nafte i uticalo na zaštitu životne sredine.

U svakom slučaju, nova cena goriva će biti na snazi do 1. marta, nakon čega će biti utvrđene nove cene. Vozači se savetuju da prate situaciju na tržištu i da prilagode svoje vozačke navike kako bi smanjili troškove goriva.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije