Potpisan Sporazum o zajedničkoj postavci u „Jugoslovenskom paviljonu“ u Aušvicu

Marijana Petrović аватар

U Parizu, u sedištu UNESCO-a, potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka kulture Maja Gojković potpisala je Sporazum o finansiranju ponovnog uspostavljanja zajedničke postavke u Državnom muzeju Aušvic-Birkenau u Poljskoj. Ovaj sporazum postignut je u prisustvu ministara kulture i predstavnika zemalja bivših jugoslovenskih republika, kao i direktorke UNESCO-a Odri Azule.

Gojković je istakla da je potpisivanje ovog sporazuma prvi korak koji je pažljivo pripreman, a ima veliku simboličku i praktičnu važnost za čitav region. Ovaj sporazum posebno se odnosi na sećanje na žrtve koncentracionog logora Aušvic-Birkenau, koji je bio mesto najvećeg monstruoznog stradanja u novijoj ljudskoj istoriji.

Ona je takođe istakla da je ovo prepoznati prioritet Republike Srbije na nacionalnom planu, kroz rad memorijala i organizovanje manifestacija, ali i na međunarodnom planu, kroz aktivnosti u organizacijama kao što je IHRA. Srbija je posvećena poštovanju žrtava, saučešću i sopstvenom iskustvu stradanja, a ponosni su na svoju tradiciju borbe protiv fašizma i antisemitizma, koju vode do danas.

Potpisivanje ovog sporazuma dolazi u trenutku kada se širom sveta podiže svest o važnosti čuvanja sećanja na žrtve Holokausta, kako bi se sačuvala istorijska istina i osiguralo da se ovakve tragedije nikada više ne ponove. Ovo je podstrek i za dalju saradnju i angažovanje zemalja regiona u očuvanju sećanja na žrtve Holokausta i borbi protiv fašizma i antisemitizma.

Državni muzej Aušvic-Birkenau jeste mesto od neprocenjive važnosti za pamćenje žrtava Holokausta, a ponovno uspostavljanje zajedničke stalne postavke u ovom muzeju, koju će finansirati zemlje bivših jugoslovenskih republika, predstavlja veliku posvećenost očuvanju sećanja na tragediju koja se dogodila pre sedamdeset godina. Važno je da se sećanje na ove događaje održava i da se prenosi sa generacije na generaciju, kako bi se osiguralo da se nikada ne zaboravi užas i patnja koje su preživeli ljudi u koncentracionim logorima.

Ovaj sporazum predstavlja konkretan korak ka jačanju saradnje između zemalja regiona, te će to ujedno biti i prilika za zajedničko suočavanje sa prošlošću i izražavanje poštovanja prema žrtvama Holokausta. Srbija i druge zemlje regiona imaju zajedničku odgovornost da čuvaju sećanje na ove događaje i da se bore protiv svih oblika mržnje i netolerancije.

Ovo je takođe prilika da se oda počast svim žrtvama Holokausta, kako bi se sačuvalo sećanje na njihovu neizmernu patnju i pokazalo da se nikada ne sme zaboraviti ono što se desilo. Državni muzej Aušvic-Birkenau predstavlja trajni spomenik na ljudsku patnju, te je važno da se sećanje na ove događaje održava i prenosi dalje.

Potpisivanje ovog sporazuma takođe će omogućiti da se sećanje na žrtve Holokausta prenese i na buduće generacije, te da se i one upoznaju sa istorijskom istinom i osnovama ljudskih prava. Takođe će ovo biti podstrek za jačanje saradnje između zemalja regiona i borbu protiv fašizma i antisemitizma.

Ovaj sporazum predstavlja važan korak ka očuvanju sećanja na žrtve Holokausta, ali i ka borbi protiv svih oblika mržnje i netolerancije. Srbija i druge zemlje regiona pokazuju svoju posvećenost očuvanju istorijske istine i sećanja na tragediju koja se dogodila pre sedamdeset godina, kao i svoju spremnost da rade zajedno na jačanju demokratskih vrednosti i ljudskih prava.

Potpisivanje ovog sporazuma daje nadu da će se sećanje na žrtve Holokausta očuvati i preneti dalje, te da će se izvući lekcije iz prošlosti kako bi se osiguralo da se ovakva tragedija nikada više ne ponovi. Ovo je važan korak ka jačanju saradnje zemalja regiona i očuvanju sećanja na jedan od najmračnijih perioda ljudske istorije.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije