Evropski revizorski sud: Dodatni novac EU za Zapadni Balkan treba da bude zaštićen
Evropski revizorski sud izrazio je danas zabrinutost zbog dodatnog novca EU koji će biti namenjen za Zapadni Balkan, ističući da bi taj novac trebalo da bude dodatno zaštićen. U saopštenju ovog suda ističe se da je namera predloženog Instrumenta za reforme i rast za Zapadni Balkan, čija je vrednost šest milijardi evra, da se pomogne partnerima u regionu u ispunjavanju kriterijuma za pristupanje EU.
Kako se dalje navodi, ekonomska približavanja šest partnera sa Zapadnog Balkana i EU godinama se smatra nedovoljnim, a kao odgovor na to, Evropska komisija je u novembru 2023. predložila uspostavljanje instrumenta za finansiranje pod nazivom Instrument za reforme i rast za zapadni Balkan, u sklopu novog plana rasta za region.
Evropski revizorski sud je izrazio zabrinutost zbog ovog predloženog Instrumenta za reforme i rast za Zapadni Balkan, ističući da bi dodatni novac EU trebalo da bude još strože kontrolisan i zaštićen. Prema rečima Adriana Kenedija, predsednika Evropskog revizorskog suda, neophodno je da se obezbedi transparentnost i odgovornost u korišćenju ovih sredstava kako bi se izbegle zloupotrebe i nepravilnosti u upravljanju novcem EU.
Iz Evropskog revizorskog suda istakli su da je ova zabrinutost posebno naglašena zbog ranijih iskustava sa finansijskom pomoći za Zapadni Balkan, koja nije uvek bila efikasna i transparentna. Zbog toga, revizorski sud predlaže da se ovaj novi Instrument za reforme i rast za Zapadni Balkan pažljivo usmeri i da se primeni stroga kontrola u rukovanju novcem, kako bi se obezbedila njegova efikasna isporuka i ispunjenje ciljeva.
Predstavnici Evropske komisije su izrazili spremnost da sarađuju sa revizorskim sudom i da preduzmu sve neophodne korake kako bi se osigurala transparentnost i odgovornost u korišćenju ovog novca. Takođe, istaknuto je da je cilj ovog Instrumenta za reforme i rast za Zapadni Balkan da se podrže reforme, unapredi ekonomski rast i približavanje regiona EU, što bi trebalo da doprinese jačanju stabilnosti i prosperiteta celog regiona.
Ovaj dodatni novac EU za Zapadni Balkan trebalo bi da obezbedi podršku za ključne oblasti kao što su vladavina prava, borba protiv korupcije, unapređenje infrastrukture, ekonomski razvoj, socijalna inkluzija i podrška zaštiti životne sredine. Evropska unija je istakla da je Zapadni Balkan jedan od prioriteta za proširenje i da podržava napore ovih zemalja ka članstvu u EU, ali istovremeno naglašava potrebu za efikasnim korišćenjem finansijskih sredstava i odgovornim upravljanjem.
Uprkos zabrinutostima Evropskog revizorskog suda, očekuje se da će se proces usvajanja ovog Instrumenta za reforme i rast za Zapadni Balkan nastaviti, uz nastojanja da se osigura transparentnost i odgovornost u korišćenju sredstava. Evropska komisija je najavila da će pažljivo pratiti sprovođenje ovog Instrumenta i da će preduzeti sve mere kako bi se izbegle greške i propusti u upravljanju novcem EU.
U svetlu evropskih integracija, Zapadni Balkan se sve više okreće ka EU i očekuje se da će dodatni novac EU za region imati značajan uticaj na unapređenje ekonomske situacije, jačanje vladavine prava i poboljšanje životnih uslova građana. Međutim, ključno je osigurati da se ovi ciljevi postignu kroz efikasno i odgovorno korišćenje finansijskih sredstava, kako bi se izbegle greške i zloupotrebe. Sve oči su uprte ka Evropskoj komisiji i nadamo se da će se usvojeni Instrument za reforme i rast za Zapadni Balkan sprovoditi uz pažljiv nadzor i kontrolu, u cilju ostvarivanja pozitivnih rezultata i unapređenja regiona.