Načelnik Odeljenja za srčanu insuficijenciju Klinike za kardiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, Arsen Ristić, upozorio je hronične bolesnike da budu oprezni tokom oscilacija temperature. Tokom protekle nedelje, i u danima koji su pred nama, preporučuje im se da izbegavaju fizički napor, ali i da prilagode terapiju i doze lekova vremenskim promenama.
Ristić je objasnio da kada je temperatura viša, doze lekova treba da budu nešto manje, a kada je hladno, trebalo bi uzimati nešto veće doze lekova. Važno je da pacijenti razumeju da terapiju ne treba menjati iz dana u dan ili iz sata u sat. Takođe, savetuje se hroničnim bolesnicima da kontrolišu pritisak i puls u kućnim uslovima najmanje tri puta nedeljno, nezavisno od vremena kad uzimaju terapiju i kolike su im vrednosti pritiska i pulsa.
Osobe koje boluju od ateroskleroze, ishemijske bolesti srca, angine pektoris ili su preživele srčani udar posebno su ugrožene tokom oscilacija temperature, jer im je potrebno vreme da se prilagode novim vremenskim okolnostima. Ristić ističe da bi trebalo izbegavati bilo kakav fizički napor, čak i ako ne osećaju simptome.
U slučaju pojave težih tegoba, poput bola u grudima, gušenja ili nepravilnog rada srca, Ristić apeluje na pacijente da pozovu Hitnu pomoć ili odu u najbližu državnu bolnicu. On ističe da je važno da se ove simptome prepozna na vreme, kako bi se pružila odgovarajuća medicinska pomoć.
Na kraju, Ristić upozorava da u Srbiji 60.000 ljudi godišnje umre zbog komplikacija kardiovaskularnih bolesti, a da bi čak 30% ovih smrtnih slučajeva moglo biti sprečeno adekvatnim primenama preventivnih mera.
Ova upozorenja su posebno važna tokom oscilacija temperature kakve smo svedočili tokom protekle nedelje, a koje se očekuju i u danima koji su pred nama. Stoga, hroničnim bolesnicima se preporučuje da posebno obrate pažnju na svoje zdravlje i pažljivo prate svoje simptome i terapiju, kako bi se izbegle nepoželjne komplikacije.