Poznato gdje je pao satelit bez kontrole, tri decenije od lansiranja

Stefan Nikolić avatar

Satelit ERS-2, koji je bio u funkciji gotovo tri decenije, pao je u Tihom okeanu između Aljaske i Havaja. Evropska svemirska agencija (ESA) izjavila je da su rizici povezani sa ovim satelitom veoma niski, ali postojala je mogućnost da fragmenti pogode naseljena područja.

Odeljenje za zemaljsko posmatranje Evropske svemirske agencije izjavilo je da nijedan od elemenata koji bi mogli ponovno ući u atmosferu nije radioaktivan niti toksičan. Predviđeno vrijeme ulaska satelita u atmosferu bilo je prvobitno zakazano za 15:49 GMT u srijedu, ali se satelit zadržao u orbiti oko planete još sat vremena.

Satelit ERS-2 lansiran je 1995. godine i koristio se kao platforma za posmatranje. Međutim, nakon gotovo 30 godina u orbiti, satelit je sada završio svoju misiju i sleteo u Tihom okeanu. Odgovorni su bili zabrinuti za moguće posledice zbog činjenice da je satelit bio težak dve tone, ali srećom, ne postoje izveštaji o štetama ili povredama.

Ovaj incident naglašava rizike i izazove povezane sa svemirskim smećem. Svemirske agencije širom sveta sve više brinu zbog broja satelita i ostalih objekata koji orbitiraju oko Zemlje, a koji mogu postati opasni kada se vrate u atmosferu.

Iz Evropske svemirske agencije su istakli da je veoma važno pratiti i pratiti satelite koji se vraćaju u atmosferu kako bi se minimizirali rizici po ljude i imovinu. Ovaj pad služi kao podsećanje na neophodnost praćenja svemirskog smeća i podizanja svesti o ovom problemu.

Ovaj događaj takođe pokazuje koliko je važno razvijati tehnologije za sigurno deorbitiranje satelita i drugih svemirskih objekata kako bi se smanjila opasnost od njihovog padanja na Zemlju. Različite svemirske agencije, uključujući ESA, već rade na razvoju tehnologija za kontrolisano i sigurno uklanjanje svemirskog smeća iz oko Zemlje.

Ovaj incident bi takođe mogao služiti kao podsticaj za dodatna istraživanja i razvoj tehnologija koje bi pomogle u rešavanju problema svemirskog smeća. Ovakvi incidenti nam pokazuju da je potrebno i dalje ulagati u tehnologije koje će pomoći u čišćenju svemira i smanjenju rizika od padova svemirskog smeća na Zemlju.

S obzirom na sve veći broj satelita i drugih svemirskih objekata koji se lansiraju svake godine, važno je da svemirske agencije i kompanije nastave razvijati i primenjivati nove tehnologije kako bi se održao prostor oko Zemlje bezbednim i smanjili rizici od pada svemirskog smeća.

Svemirski svet suočava se sa brojnim izazovima u vezi sa upravljanjem svemirskim smećem, ali incidenti poput ovog mogu da posluže kao podsticaj za dodatna istraživanja i razvoj tehnologija koje će pomoći u rešavanju problema. Sada više nego ikada pre, važno je da svemirske agencije i kompanije zajedno rade na pronalaženju rešenja kako bi se očuvala sigurnost i čistoća svemira.

Nakon gotovo tri decenije u orbiti, satelit ERS-2 sada je završio svoju misiju i sleteo u Tihom okeanu između Aljaske i Havaja. Bez obzira na rizike povezane sa ovim incidentom, važno je da svemirske agencije i kompanije nastave razvijati nove tehnologije i strategije za upravljanje svemirskim smećem kako bi se smanjili rizici i očuvala sigurnost svemira.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije