Cene nafte skočile, vozači u Srbiji mogu očekivati povećanje cene goriva
Cene nafte na svetskom tržištu znatno su porasle nakon što su zemlje koje proizvode naftu odlučile da postepeno povećavaju proizvodnju tog energenta od novembra. Ova odluka će se odraziti i na cene nafte u Srbiji, budući da se tek oko 30% nafte koristi za potrebe u Srbiji, dok se ostatak od 70% uvozi. Nove cene trebale bi stupiti na snagu za oko dva mjeseca, kada nova nafta stigne u zemlju.
Zakonom nije propisana maksimalna cena nafte, tako da preduzetnicima ostaje mogućnost da sami formiraju cijenu nafte. Stručnjaci napominju da bi moguće rješenje moglo biti smanjenje akcize na naftu. Nebojša Atanacković, stručnjak za naftu, izjavio je da ukoliko se nastavi trend visokih cena sirove nafte i derivata, moguće je da će država morati razmotriti smanjenje akcize, koja je trenutno prilično visoka.
Ekonomist Milan Kovačević ističe da nafta nije jedini energent koji je poskupeo te da se također plaća skuplja struja i prirodni gas. „Do sada je bio običaj da se nafta održava na nekim normalnim cenama, a sada se i dogovori oko toga teško prave. Ima dosta ispada da neko hoće više da proizvodi“, dodaje Kovačević. Poznavatelji situacije zaključuju da smanjenje cena nafte nije realno očekivati.
Iako su cene nafte i goriva u porastu, vozači u Srbiji su zabrinuti zbog mogućeg povećanja cijena goriva. Gorivo već igra značajnu ulogu u kućnom budžetu mnogih ljudi, a eventualno povećanje cijena moglo bi negativno utjecati na njihove financije. Vlada će morati pažljivo razmotriti situaciju i pokušati pronaći rješenje koje bi umanjilo negativne utjecaje ovog trenda na građane.
Općenito, cijene goriva direktno utječu na cijene osnovnih životnih potrepština te na troškove prijevoza i proizvodnje robe i usluga. Stoga, stabilnost cijena nafte i goriva od velike je važnosti za ekonomiju i ekonomske odnose u državi. Očekuje se da će povećanje cijena nafte i goriva dodatno opteretiti kućne budžete te povećati troškove poslovanja za tvrtke.
Vlada Srbije pozvana je da razmotri moguće mjere smanjenja cijena goriva, kao što je smanjenje akcize na naftu ili druge poticajne mjere kako bi se ublažile negativne posljedice ovog trenda na građane. Također, važno je dodatno istražiti razloge za porast cijena nafte te raditi na pronalaženju održivih i dugoročnih rješenja. Sve ovo bi moglo doprinijeti ublažavanju negativnih posljedica porasta cijena goriva na građane i ekonomiju zemlje.
Ukratko, cene nafte na svjetskom tržištu su porasle, a kao rezultat toga vozači u Srbiji mogu očekivati povećanje cijena goriva u narednim mjesecima. To bi moglo negativno utjecati na kućne budžete i troškove poslovanja te bi moglo imati široke ekonomske posljedice. Stoga je važno da Vlada razmotri potencijalne mjere kako bi ublažila negativne utjecaje ovog trenda na građane i ekonomiju te pronašla održiva rješenja za stabilizaciju cijena goriva.