Beograd, P. L. (31) koji je uhapšen zbog sumnje da je opljačkao dve starije sugrađanke, priznao je te zločine na saslušanju u Trećem osnovnom tužilaštvu.
Policija je prvo saznala za P.L kad su starija žena S.G (77) i stariji N.K (91) prijavili da su bili žrtve pljačke. P.L. je priznao da je pratio ženu S.G. do njene zgrade i zatim joj izvukao torbu iz ruke, zbog čega je žena pala. Također je priznao da je u Zemunu pratio N. K. od „Madžija“ do njene zgrade i iz ruke joj otrgnuo ceger, u kojem se nalazio njen novčanik i mobilni telefon.
Osumnjičeni je već prethodno 11 puta pravnosnažno osuđen zbog sličnih dela, pa je tužilaštvo predložilo sudu da mu se odredi pritvor do 30 dana, što je i prihvaćeno.
Ovaj slučaj je samo jedan od mnogih u regionu. Na primer, u Nemačkoj se trenutno vodi suđenje protiv serijskog ubicu Duška J. (32) koji je osumnjičen za ubistvo dve starije žene u Švebiš Holu.
Ovaj slučaj nas podseća na važnost zaštite starijih sugrađana i preduzimanje mera kako bi se smanjio broj ovakvih zločina. Sistem treba da obezbedi sigurnost i zaštitu starijim osobama, kao i da pruži podršku u hvatanju i kažnjavanju počinilaca ovakvih zločina.
U Hrvatskoj, iako postoji Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, trenutno nema specifičnog zakona koji tretira nasilje prema starijim osobama. Međutim, postoji niz zakona i propisa koji pružaju zaštitu starijima, kao što su krivični zakon, zakon o socijalnoj skrbi, zakon o nasljeđivanju ili zakon o radu. Također, postoje udruge i organizacije koje se bave zaštitom prava starijih osoba i pružaju podršku žrtvama zlostavljanja.
U situacijama kada su starije osobe žrtve pljačke ili drugih oblika zlostavljanja, važno je da se njihova prava zaštite i da se počinioci ovakvih zločina privedu pravdi. Pravosudni sistem mora biti efikasan i brz u procesuiranju ovakvih slučajeva.
Također je važno da se sprovodi prevencija, kako bi se smanjio broj zločina nad starijim osobama. To može uključivati edukaciju društva o značaju zaštite starijih, promociju mehanizama za prijavljivanje nasilja i zlostavljanja, kao i olakšavanje pristupa podršci i pomoći za starije osobe.
Stoga, važno je da se država i društvo kao cjelina angažiraju u zaštiti prava starijih osoba i prevenciji zločina nad njima. To uključuje unapređenje zakonskih i institucionalnih mehanizama, edukaciju, podršku i saradnju različitih aktera u ovoj oblasti.
Kroz sve ove aktivnosti, možemo doprinijeti stvaranju sigurnijeg i podržavajućeg okruženja za starije osobe, gdje će njihova prava biti poštovana, a njihova sigurnost zaštićena.