Grčki policajac koji je preminuo od povreda nakon napada pirotehničkim sredstvom tokom navijačkih nereda u Atini pre tri nedelje. Grupa navijača je 7. decembra napala policiju bakljama, raketama i molotovljevim koktelima, a veruje se da su u ovaj napad umešane organizovane grupe fudbalskih navijača. Policajac Giorgos Ligeridis (31) je pogođen pirotehničkom raketom u butinu i zadobio teško oštećenje arterije, što je kasnije dovelo do njegove smrti u bolnici. Grčka vlada najavila je akciju protiv sportskog nasilja, u kojoj je uhapšen 18-godišnji mladić optužen za ispaljivanje smrtonosne rakete.
Grčki ministar policije Gianis Ekonomu izrazio je saučešće porodici preminulog policajca i pozvao na „čvrsto društveno jedinstvo protiv nasilja“. On je obećao da će se policijski napori nastaviti „sve dok ne budu identifikovani oni koji su organizovali, koordinisali i naoružali“ učesnike napada 7. decembra. Vlada desnog centra naredila je da se sve prvoligaške fudbalske utakmice u Grčkoj dva meseca igraju bez publike, a klubovi moraju da instaliraju kamere za nadzor unutar stadiona i da obezbede sisteme za personalizovanu prodaju karata pre nego što se navijačima dozvoli povratak na stadione.
Ovo je bio još jedan tragičan incident koji je podstakao vladu na još energičnije mere protiv sportskog nasilja, koje su već duže vreme prisutne u Grčkoj. Navijači su poznati po svojoj strastvenosti, ali ponekad ta strast može izazvati ozbiljne incidente i tragedije, kao što je ovaj slučaj sa preminulim policajcem.
Napadi navijača na policiju i međusobni sukobi između navijačkih grupa nisu retkost u Grčkoj. Ovi incidenti često se događaju tokom sportskih događaja, kao što su fudbalske utakmice ili odbojkaške utakmice. Vlada je odlučila da preduzme oštre mere kako bi se zaustavilo nasilje na sportskim događajima i zaštitila sigurnost i integritet svih učesnika.
Pored donošenja sigurnosnih mera na stadionima i zabrane prisustva publike na prvoligaškim fudbalskim utakmicama, vlasti su takođe najavile da će uhapsiti sve one koji su učestvovali u napadima na policiju i preduzeti korake kako bi se identifikovali organizatori i koordinatori ovih napada. Očigledno je da se vlada ozbiljno suočava sa ovim problemom i da želi da spreči buduće incidente.
Ovaj slučaj je takođe podstakao raspravu o ulozi navijača i sportskog nacionalizma u grčkom društvu. Navijačke grupe često se identifikuju sa određenim klubovima ili nacionalnim timovima, a njihova strastvenost ponekad prelazi granice i dovodi do nasilja i nesreća. Međutim, navijači takođe igraju važnu ulogu u podršci sportskim timovima i stvaranju atmosfere na sportskim događajima.
Važno je pronaći ravnotežu između podrške sportskim timovima i sprečavanja nasilja na sportskim događajima. Vlada će morati da razmotri kako da sprovede oštre kazne za one koji učestvuju u nasilju, ali istovremeno omogući navijačima da i dalje podržavaju svoje omiljene timove na odgovoran i bezbedan način. Ovo je složen problem koji zahteva pažljivo razmatranje i saradnju svih relevantnih aktera.
U međuvremenu, porodica preminulog policajca je izgubila voljenog člana, a grčko društvo je izgubilo hrabrog policajca koji je služio svojoj zemlji. Njegova smrt je još jedan podsetnik na ozbiljnost sportskog nasilja i potrebu da se preduzmu mere kako bi se zaštitila sigurnost i integritet svih učesnika. Nadamo se da će vlada uspeti da postigne ravnotežu između podrške sportskim timovima i sprečavanja nasilja na sportskim događajima, kako bi se osiguralo da se ovakve tragedije više neće događati.