PRETUČEN DEČAK (16) U BEOGRADU: Tinejdžer zadobio potres mozga

Goran Petrović аватар

Napad se dogodio u ulici Voždovoj kada je grupa mladića nasrnula na žrtvu, udarajući ga šakama i nogama. Mladić je ostao ležati na trotoaru nakon napada, dok su napadači pobegli sa lica mesta. Hitna pomoć je odmah intervenisala i prebacila mladića u bolnicu gde su mu konstatovane povrede. Policija je pokrenula istragu kako bi identifikovala i uhapsila napadače.

Ovo nije prvi slučaj brutalnog nasilja nad mladima u Beogradu. U poslednjih nekoliko godina, broj napada na mlade ljude se povećao, a ovi incidenti su šokirali javnost. Roditelji i nastavnici su sve više zabrinuti za bezbednost mladih u gradu.

Prema istraživanju Ministarstva unutrašnjih poslova, nasilje među mladima je u porastu, a većinom se radi o fizičkom nasilju. Takođe, istraživanje je pokazalo da su žrtve nasilja češće dečaci nego devojčice, ali to ne znači da su devojčice pošteđene napada.

Uzroci ovakvog ponašanja su raznovrsni, ali se kao glavni faktori navode socijalna i ekonomska ugroženost, nedostatak adekvatnog vaspitanja, uticaj medija i loša socijalizacija u društvu. Takođe, mnogi mladi ljudi su izloženi nasilju u porodici i ne znajui kako da se nose sa tim, prenose agresiju na vršnjake.

Rešavanje problema nasilja među mladima zahteva integrisani pristup od strane društva, obrazovnih ustanova, roditelja, policije i drugih relevantnih institucija. Prevencija nasilja je ključna i mora početi već u ranom uzrastu kroz obrazovne programe o nenasilnom rešavanju konflikata, razvijanju empatije i poštovanju različitosti.

Takođe, važno je pružiti podršku mladima koji su žrtve nasilja, kako bi se osećali sigurno i zaštićeno. Pored toga, važno je i raditi na promeni društvenih normi koje tolerišu i normalizuju nasilje.

U Srbiji postoji nekoliko organizacija koje se bave prevencijom nasilja među mladima i pružanjem podrške žrtvama. Ove organizacije sarađuju sa školama, porodicama i lokalnim zajednicama kako bi pružile podršku i edukaciju o važnosti mirnog rešavanja konflikata.

U borbi protiv nasilja među mladima neophodno je da svi deluju zajedno. Samo zajedničkim naporima roditelja, vaspitača, škola, policije i drugih institucija možemo očekivati smanjenje ovog ozbiljnog problema.

Pored toga, važno je osnažiti mlade ljude da se aktivno uključe u rešavanje problema nasilja među vršnjacima. Mladi imaju moć da menjaju društvo na bolje, ali im je potrebna podrška i prilika da iznesu svoje ideje i sugestije za prevenciju nasilja.

U društvima gde je tolerancija na visokom nivou, gde se promovišu međusobno poštovanje i inkluzivnost, nasilje među mladima je znatno smanjeno. Stoga je važno raditi na promociji ovih vrednosti kroz programe edukacije, javne kampanje i multidisciplinarni pristup problemu.

Nasilje među mladima je ozbiljan problem koji zahteva hitnu pažnju i delovanje svih relevantnih aktera. Smanjenje ovog problema zahteva integrisan pristup prevenciji, podršci žrtvama i kažnjavanju počinilaca. Samo zajedničkim naporima možemo očekivati sigurniju budućnost za mlade ljude u našem društvu.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije