Primena 3D štampe u komplikovanim hirurškim zahvatima i na Institutu Dedinje

Stefan Nikolić avatar

Radionica o inovacijama u medicini, sa posebnim fokusom na medicinsku 3D štampu i virtuelnu stvarnost, održana je danas u Institutu Dedinje u Beogradu. Ova radionica okupila je stručnjake iz različitih oblasti kako bi razmenili znanja i iskustva o primeni novih tehnologija u medicini. Predavači su tokom skupa naglasili da zahvaljujući 3D štampi i virtuelnoj stvarnosti, lekari sada mogu imati potpunu sliku anatomije, kardio-vaskularnog sistema i organa pacijenata, što značajno olakšava planiranje operativnih postupaka.

Jedan od ključnih ciljeva radionice bio je prikazivanje konkretnih slučajeva u kojima su ove inovativne tehnologije pomogle u rešavanju složenih kardiohirurških i vaskularnih intervencija. Tokom prezentacija, istaknuti su primeri poput transplantacije srca, kompleksnih operacija lica i rešavanja problema sa aortom. Učešće ovakvih tehnologija omogućava lekarima ne samo da unaprede svoje metode, već i da pacijentima pruže sigurniju i efikasniju medicinsku pomoć.

Na radionici je predstavljena saradnja između Klivlend klinke iz Ohaja i Instituta Dedinje, što je dodatno osnažilo veze između američkih i srpskih medicinskih stručnjaka. Ova saradnja omogućila je razmenu znanja i iskustava, čime se doprinosi napretku medicinske prakse i inovacijama u oblasti zdravstva. Delegacija Svetske banke, koja je prisustvovala događaju, ukazala je na značaj ovakvih međunarodnih saradnji za unapređenje zdravstvenih sistema.

Inovacije u medicini, poput 3D štampe i virtuelne stvarnosti, postavljaju nove standarde u pristupu pacijentima. Ove tehnologije omogućavaju personalizovanu medicinu, gde se svaki pacijent može posmatrati kao jedinstven slučaj. Korišćenjem 3D modela, lekari mogu bolje razumeti individualne anatomičke karakteristike pacijenata, što im omogućava da prilagode svoje postupke specifičnim potrebama svakog pojedinca.

Osim toga, virtuelna stvarnost je postala alat koji se koristi za obuku medicinskog osoblja. Lekari i studenti medicine mogu simulirati hirurške intervencije u bezbednom okruženju, što im omogućava da steknu iskustvo pre nego što se suoče sa stvarnim pacijentima. Ovaj pristup ne samo da povećava sigurnost pacijenata, već i poboljšava veštine i samopouzdanje lekara.

Na radionici su se čule i reči pohvale za trud i rad Instituta Dedinje, koji se trudi da bude u koraku s najnovijim dostignućima u medicini. Direktor Instituta istakao je da je cilj da se pacijentima pruži najbolja moguća zdravstvena zaštita, koristeći savremene tehnologije koje omogućavaju preciznije dijagnostike i efikasnije lečenje.

U zaključku, radionica o inovacijama u medicini predstavlja korak napred u razvoju zdravstvenog sistema u Srbiji. Kroz saradnju sa vodećim svetskim institucijama i primenu novih tehnologija, Srbija može unaprediti svoje medicinske prakse i pružiti pacijentima kvalitetniju i sigurniju zdravstvenu zaštitu. Ovaj događaj je samo jedan od mnogih koji ukazuju na to da je Srbija posvećena unapređenju svog zdravstvenog sistema i da će nastaviti da ulaže u razvoj inovacija koje mogu značajno uticati na život pacijenata.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije