Prvi podaci Popisa poljoprivrede 2023. godine pokazuju da je u Srbiji zabeležen trend opadanja broja poljoprivrednih gazdinstava. U odnosu na podatke iz 2018. godine, broj gazdinstava smanjen je za 10 odsto, a isto tako opada i ukupna raspoloživa poljoprivredna površina.
Prema podacima, trenutno u Srbiji postoji ukupno 508.365 poljoprivrednih gazdinstava. Najveći pad broja gazdinstava zabeležen je u Beogradskom regionu, gde je zabeležen pad od 12,4 odsto. Sa druge strane, najmanji pad zabeležen je u regionu Šumadije i Zapadne Srbije, gde je broj gazdinstava smanjen za 7,5 odsto.
Ovi podaci ukazuju na zabrinjavajući trend opadanja broja poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji, što može imati ozbiljne posledice na poljoprivrednu proizvodnju i domaću ekonomiju.
Analitičari ističu da postoji nekoliko ključnih faktora koji su doprineli ovom trendu. Jedan od njih je starenje populacije u ruralnim područjima, gde se sve manje mladih ljudi odlučuje da se bavi poljoprivredom. Osim toga, mnogi poljoprivrednici se suočavaju sa finansijskim poteškoćama i nedostatkom podrške države, što dodatno otežava opstanak poljoprivrednih gazdinstava.
Takođe, promene u načinu života i povećanje zaposlenosti u gradovima dovode do smanjenja interesovanja za bavljenje poljoprivredom među mladima. Sve ovo ukazuje na potrebu za hitnim i efikasnim merama kako bi se zaustavio trend opadanja broja poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji.
Poljoprivreda ima veoma važnu ulogu u domaćoj ekonomiji, te je neophodno da država preduzme konkretne korake kako bi podržala ove oblasti. To uključuje obezbeđivanje adekvatne finansijske podrške za poljoprivrednike, unapređenje infrastrukture u ruralnim područjima, kao i sprovođenje edukativnih programa koji će motivisati mlade ljude da se bave poljoprivredom.
Osim toga, neophodno je i jačanje saradnje sa evropskim institucijama i korišćenje sredstava iz fondova Evropske unije kako bi se podržao razvoj poljoprivrede u Srbiji.
Iako su trenutna situacija zabrinjavajuća, postoji i određeni optimizam među poljoprivrednicima. Mnogi se nadaju da će se uz podršku države i stručnjaka situacija moći popraviti i da će se trend opadanja broja gazdinstava moći zaustaviti.
Ipak, potrebno je preduzeti hitne mere i angažovati se na rešavanju problema kako bi se osiguralo da poljoprivreda ostane važna grana domaće privrede i kako bi se osiguralo da poljoprivrednici imaju priliku da nastave sa svojim radom.
U svetlu ovih podataka, jasno je da je neophodno ulaženje dodatnih napora kako bi se podržala poljoprivredna proizvodnja i očuvala sela i ruralna područja u Srbiji. Nadamo se da će država prepoznati važnost ovog problema i preduzeti odgovarajuće mere kako bi se osigurala održivost poljoprivrede u Srbiji.