Na prvoj regionalnoj konferenciji o elementarnim nepogodama u Trebinju, zaključeno je da je potrebno da sve zemlje regiona zajedno reaguju u slučajevima kada se granice ne prepoznaju. Gradonačelnik Trebinja, Mirko Ćurić, istakao je važnost ovakvih skupova kako bi se razmijenila iskustva i dogovorilo o zajedničkom djelovanju, posebno u pograničnim krajevima. Učesnici su se složili da je preventivno djelovanje ključno za smanjenje rizika od katastrofa i upravljanje vanrednim situacijama.
Predstavnici iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine su istakli da je saradnja i zajedničko djelovanje neophodno za efikasnu reakciju na elementarne nepogode. Davor Franović iz Tivta je naglasio da za njih nema granica i da su uvijek spremni da pomognu. Milica Sikimić sa Fakulteta bezbjednosnih nauka u Banjaluci je govorila o značaju organizovanja ekipa Civilne zaštite u lokalnim zajednicama, posebno ističući ekološku bezbjednost.
Direktor Javne ustanove „Ekologija i bezbjednost“ iz Trebinja, Stevan Bekan, je istakao da saradnja između Trebinja, Crne Gore i Hrvatske omogućava efikasnije djelovanje u kriznim situacijama. Prva regionalna konferencija o elementarnim nepogodama je organizovana uoči Međunarodnog dana Civilne zaštite, a kako bi se istakla važnost pripreme za eventualne nepogode, danas je u Trebinju organizovana i tradicionalna akcija pokazna vježba „Štit 2024“.
Ova konferencija je prilika da se pokaže važnost zajedničkog djelovanja u situacijama kada su granice nevažne, a potreba za pomoći je velika. Učesnici su istakli da je saradnja ključna za brzu i efikasnu reakciju na prirodne katastrofe i vanredne situacije. Praktična vježba „Štit 2024“ će pokazati spremnost i koordinaciju između različitih institucija kako bi se osigurala sigurnost građana.
Prisustvo predstavnika iz različitih zemalja regiona na ovoj konferenciji ukazuje na važnost međusobne podrške i saradnje u kriznim situacijama. Elementarne nepogode ne poznaju granice, stoga je neophodno da svi zajedno djeluju kako bi se zaštitili životi i imovina građana. Preventivne aktivnosti i planska priprema su ključni za efikasno upravljanje u vanrednim situacijama.
Očekuje se da će ovakve konferencije i vježbe doprinijeti jačanju saradnje između zemalja regiona i povećanju spremnosti za reagovanje na nepredviđene situacije. Važno je da se zajednički razmatraju moguće scenarije i planiraju preventivne mjere kako bi se minimizirali rizici od katastrofa. Svi prisutni su saglasni da je solidarnost i međusobna podrška ključna u suočavanju sa elementarnim nepogodama.