Američki ambasador u Prištini, Džefri Hovenijer, u nedavnom intervjuu za Glas Amerike izrazio je nadu da će Priština pokazati veći stepen saradnje i osetljivosti prema zajednici srpske nacionalnosti na Kosovu i Metohiji. Hovenijer je istakao da Srbi na KiM imaju pravo da žive u uslovima koji su dostojanstveni i bezbedni, te da bi trebalo uvažiti njihove potrebe.
Govoreći o formiranju Zajednice srpskih opština, na šta se Priština obavezala Briselskim sporazumima iz 2013. i 2015. godine, ambasador je istakao da Zajednica nema nikakve sličnosti sa Republikom Srpskom i da je njena svrha omogućiti srpskoj zajednici koordinaciju i nadležnosti u oblastima obrazovanja, zdravstva i slično, u skladu sa kosovskim ustavom.
Hovenijer je također izrazio zabrinutost zbog političkih izbora privremenih kosovskih institucija, predvođenih premijerom Aljbinom Kurtijem, ističući da ti izbori predstavljaju izazove. SAD su, prema njegovim rečima, najviše pro-kosovski nastrojene, ali to ne znači da svaka vlada može da donosi političke odluke koje dovode u pitanje integraciju u evropske strukture poput EU, NATO i Saveta Evrope.
Kada je reč o nedavnoj odluci privremenih prištinskih institucija o eksproprijaciji zemljišta u većinski srpskim opštinama na KiM, kao i o zabrani upotrebe dinara i odbijanju formiranja Zajednice srpskih opština, ambasador je naglasio da su u osnovi tih neslaganja način primene odluka. On je istakao da na severu, gde su tenzije već visoke, mora postojati posebna osetljivost prema zajednici koja je već osetljiva.
Zapad je izrazio zabrinutost oko pristupa vlade lokalnoj zajednici i razočaranje što njihov savet nije poslušan, a ambasador je izrazio nadu da će vlada pokazati veću osetljivost prema zajednici kako bi ublažila negativne efekte poteza poput eksproprijacije zemljišta. Kada je reč o ukidanju dinara, Hovenijer je istakao da Centralna banka u Prištini ima pravo da reguliše finansijske institucije, ali da je način na koji je to sprovedeno otvorio pitanja i uzrokovao negativne efekte na ljude koji zavise od penzija ili socijalnih davanja.
Uprkos izazovima s kojima se suočava, ambasador Hovenijer istakao je da su SAD posvećene Kosovu i Metohiji, te da će nastaviti raditi na podršci dijalogu i izgradnji boljih uslova za sve zajednice na ovom prostoru. Popularnost i podrška američkih institucija mogu biti od pomoći u rešavanju trenutnih političkih i socijalnih pitanja na Kosovu i Metohiji.