BEOGRAD – Državni revizor Duško Pejović izjavio je da su izmene Zakona o javnim nabavkama predviđaju uvođenje načela zaštite životne sredine u postupcima javnih nabavki, kao i uvođenje kriterijuma kvaliteta kod određenih usluga. On je istakao da se zakon ne primenjuje u potpunosti zbog čega dolazi do problema u sprovođenju javnih nabavki.
Predsednik Državne revizorske institucije Duško Pejović smatra da je problem kod javnih nabavki nepotpuno primenjivanje zakonskih odredbi. „Nabavlja se, a da se ne planira, ili se planira, ali se ne sprovodi postupak, ili se provodi postupak, ali sa greškama, sa neprimenjivanjem zakona do kraja“, rekao je on za RTS.
Dodatno, izmenama Zakona o javnim nabavkama naručioci neće moći da koriste cenu kao jedini kriterijum pri dodeli ugovora, već će na odabir ponude uticati i skup ekoloških aspekata kao što su životni vek proizvoda. Pejović je izrazio bojazan da će ove izmene dovesti do gastrifikacije, gde će dobiti uvek biti isti.
Cene proizvoda i usluga nisu jedini kriterijumi na osnovu kojih će se birati ponuđač, a jedan od osnovnih ciljeva Zakona o javnim nabavkama jeste smanjenje troškova i povećanje kvaliteta robe i usluga. Sve to bi trebalo doprineti većoj ekonomičnosti i efikasnosti javne potrošnje.
Nedavno je na sednici Skupštine Republike Srbije usvojen je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama. Usvajanjem ovog Predloga zakona, javne nabavke trebaju postati efikasnije, pravičnije i transparentnije.
Vlada Republike Srbije usvojila je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, kojim se unapređuju i unapredjuju uslovi i pravila sprovođenja postupaka javnih nabavki. Ove izmene trebale bi da doprinesu većoj efikasnosti, ekonomičnosti i pravilnosti u sprovođenju postupaka javnih nabavki.
Novim izmenama Zakona o javnim nabavkama predviđeno je smanjenje administracije, transparentnost, zaštita životne sredine i suzbijanje korupcije.
Javne nabavke su područje gde je učinjen najveći ekonomski oporavak izmenama zakona ove oblasti, kaže se u izveštaju NKEU. Pored toga, istaknuto je da su izmene zakona ove oblasti obuhvatale digitalizaciju procesa, unapređenje pravila, ali i podizanje kapaciteta javnog sektora.
Kako se navodi u izveštaju, u 2020. godini je objavljeno ukupno 44 posto manje postupaka javnih nabavki nego prethodne godine. Ukupna vrednost ugovora je iznosila 830 milijardi dinara što iznosi čak 11 posto BDP-a. Istovremeno, prosečna vrednost ugovora je porasla za 10 posto u odnosu na prethodnu, iznoseći 70 miliona dinara.
Zakon o javnim nabavkama je već izmenjen 2012. godine sa ciljem povećanja transparentnosti, kontrole i efikasnosti, smanjenja broja žalbi i vremena trajanja postupaka javnih nabavki. Ove izmene gastro tržišni pristup trebale bi da učine javne ugovore lakšim i efikasnijim, ali i odgovornijim.
Ova izmena Zakona o javnim nabavkama je pred pitanjem zapažena od strane saveta za reforme javne nabavke. Ministarstvo finansija Srbije i javna uprava su takođe uputili predloge za izmenu i dopune Zakona o javnim nabavkama.
Izmene i dopune Zakona o javnim nabavkama bi prema rečima nadležnih trebalo da doprinesu većoj efikasnosti, ekonomičnosti, a pre svega pravilnosti u sprovođenju postupaka javne nabavke.
Osim komentara državnog revizora Duška Pejovića i nadležnih ministarstava, nema izjava ostalih zvaničnika u vezi ovih izmena Zakona o javnim nabavkama.