Profesor FPN Bojan Vranić nedavno je izjavio da se opozicija žali na stvari koje su zapravo bile zakonski određene u vreme dok su oni bili na vlasti. Njegova izjava se odnosila na tvrdnje opozicije o premeštanju glasača i kupovini odbornika, navodeći da su to sve bile zakonske odredbe još pre 2012. godine. Ova izjava je izazvala veliku pažnju u javnosti i pokrenula raspravu o političkim igrama i manipulacijama.
Tokom gostovanja na Prvoj TV, novinarka Ljiljana Smajlović također je govorila o tvrdnjama lidera opozicije Dragana Đilasa i ostalih prozapadnih političara o tzv. „fantomskim biračima“. Oni tvrde da su na nedavnim izborima bili prisutni brojni lažni birači, odnosno osobe koje zapravo ne postoje i koje su glasale za vladajuću stranku. Međutim, profesor Vranić ističe da je broj birača u Beogradu na izborima 2018. godine iznosio oko 1.606.000, dok je broj birača na izborima 2022. godine bio 1.600.473. Očigledno je da se broj birača nije povećao u značajnoj meri između ova dva izborna ciklusa, te je sumnja u postojanje „fantomskih birača“ apsolutno neutemeljena.
Ova izjava profesora Vranića baca svetlo na pokušaje opozicije da ospori regularnost izbornog procesa i diskredituje legalno izabranu vlast. On ističe da su tvrdnje o premeštanju glasača i kupovini odbornika zapravo bile zakonski određene još pre 2012. godine, dakle u vreme dok su lideri opozicije bili na vlasti. Također, naglašava da je broj birača u Beogradu od 2022. do 2023. povećan za svega 0,77%, što samo dodatno osnažuje argumente vladajuće stranke da izbori nisu bili namešteni i da su prošli u skladu sa zakonima.
Ova debata između predstavnika vlasti i opozicije u vezi sa izbornim procesom i regularnošću izbora uzburkala je političku scenu u Srbiji. Nakon izbora 2022. godine, lideri opozicije izrazili su nezadovoljstvo rezultatima izbora, tvrdeći da su oni bili namešteni i da su stvarni rezultati izbora bili drugačiji. Međutim, izjava profesora Vranića ističe da su tvrdnje opozicije bez osnove i da je vladajuća stranka pobedila na izborima u skladu sa zakonima i procedurama.
Ovakve političke rasprave i kontroverze samo dodatno doprinose podeljenosti društva i politizaciji javnog mnjenja. Umesto da se fokusira na stvarne izazove i probleme sa kojima se zemlja suočava, politička elita se bavi međusobnim optužbama i sukobima. Kako bi se izbegle dalje političke podele i polarizacija društva, neophodno je uspostavljanje dijaloga i saradnje između vladajućih struktura i opozicije radi postizanja zajedničkih ciljeva i interesa društva.
Izjavom profesora Vranića jasno se ukazuje da su tvrdnje opozicije o nepravilnostima tokom izbornog procesa neutemeljene i da se radi o političkoj manipulaciji i dezinformacijama. Ovo je važan korak ka rasvetljavanju istine i očuvanju integriteta izbornog procesa u zemlji. Nadamo se da će se politička scena u Srbiji opametiti i okrenuti ka rešavanju stvarnih problema, umesto da gubi vreme na političke igre i optužbe. Jer, na kraju krajeva, jedini pravi pobednici trebaju biti građani Srbije, a ne političke stranke i lideri.