Bugarska i Grčka su danas postigle dogovor o zajedničkim isporukama gasa za jugoistočnu Evropu, čime žele da smanje zavisnost od ruskog gasa u svetlu trenutnog rata u Ukrajini. Bugarski ministar energetike, Aleksandar Nikolov, istakao je važnost ovog dogovora, posebno u kontekstu nedavne odluke Gasproma da prekine isporuke gasa Bugarskoj i Poljskoj zbog odbijanja da plaćaju u rubljama.
Bugarska je tradicionalno oslanjala na Rusiju za više od 90% svojih potreba za gasom, ali je sada, uz podršku Evropske komisije, odlučila da istraži mogućnosti regionalne saradnje. Fokus će biti na boljem korišćenju gasne i elektroenergetske infrastrukture, kao i na zajedničkoj kupovini gasa unutar EU, što bi značajno smanjilo zavisnost od ruskih izvora.
Sofija je domaćin radne grupe Evropske unije koja prati snabdevanje gasom u regionu, a danas je održan prvi sastanak. Na ovom forumu su prisutni energetski zvaničnici iz Grčke, Rumunije, Turske, Srbije, Severne Makedonije, Ukrajine i Azerbejdžana, što ukazuje na širu regionalnu saradnju u energetskom sektoru.
Bugarska trenutno transportuje ruski gas u Srbiju i Mađarsku, a prema rečima zamenika premijera Asena Vasileva, zemlja ima kapacitet da transportuje više od 20 milijardi kubnih metara gasa godišnje ka ostatku Evrope. Vasilev je naglasio da uz zajedničke napore i postojeću infrastrukturu, uz minimalne nadogradnje, region može značajno diverzifikovati svoje energetske izvore i prekinuti zavisnost od Rusije.
Bugarski dobavljač gasa, Bulgargaz, i grčka kompanija DEPA će istraživati mogućnosti za isporuke gasa u regionu. Prema Nikolovu, ove dve kompanije su se dogovorile da započnu zajedničku kupovinu tečnog prirodnog gasa (TPG), što će ojačati njihovu pregovaračku poziciju. Grčka planira da udvostruči skladišni kapacitet svog jedinog TPG terminala u Revitusi kod Atine, kao i da izgradi novi terminal u Aleksandropolisu do kraja 2023. godine, izjavio je grčki ministar energetike Kostas Skrekas.
Jedan od ključnih projekata na koji se Grčka i Bugarska oslanjaju jeste gasna interkonektorska veza IGB, koja će prenositi gas iz TPG terminala i azerbejdžanskog gasovoda do Bugarske. Očekuje se da će ova veza postati operativna u julu, što bi dodatno olakšalo snabdevanje gasom.
Danas je Bulgargaz potpisao ugovor sa bugarskom firmom o izgradnji gasne konekcije sa Srbijom, što predstavlja još jedan korak ka jačanju regionalne energetske saradnje. Ovaj razvoj događaja dolazi u trenutku kada su mnoge evropske zemlje, uključujući Bugarsku, pod pritiskom da pronađu alternativne izvore energije kako bi se oslobodile zavisnosti od ruskih isporuka.
U svetlu ovih promena, Bugarska i Grčka teže ka stvaranju stabilnijeg i raznovrsnijeg energetskog tržišta u regionu, što će potencijalno doprineti dugoročnoj energetskoj sigurnosti. Ova saradnja može poslužiti kao model za druge zemlje u jugoistočnoj Evropi koje takođe žele da smanje svoju zavisnost od ruskog gasa i osiguraju diversifikovane izvore energije.
U zaključku, dogovor između Bugarske i Grčke predstavlja značajan korak ka energetskoj nezavisnosti regiona i može otvoriti vrata za dalju saradnju među zemljama u jugoistočnoj Evropi, što će imati dugoročne pozitivne efekte na energetsku stabilnost i ekonomsku saradnju.