Pronađene mu i tablete, preti mu 12 godina zatvora

Goran Petrović аватар

Više javno tužilaštvo u Pančevu je podiglo optužnicu protiv M. B. (36) iz Seleuša, zbog sumnje da je u toku 2022. godine, zaključno sa 30. septembrom, u svom dvorištu posejao seme indijske konoplje i omogućio joj negu. Na taj način je proizveo 1.247 grama marihuane, dok je u sobi kuće neovlašćeno držao 20 tableta diazepama i četiri tablete diazepama i laktoze radi prodaje. Optuženom se stavlja na teret krivično delo neovlašćene proizvodnje i stavljanja opojnih droga u promet, za koje je propisana kazna zatvora od tri do dvanaest godina. Tužilaštvo je prijavilo da su „pali“ narko-dileri iz Novog Sada, gde je zaplenjeno 130 kg marihuane.

Ovakve situacije nisu retke u Srbiji. Uprkos sve većim naporima organa reda da suzbiju nelegalnu proizvodnju i promet opojnih droga, mnogi pojedinci i dalje krše zakon i bave se ilegalnom trgovinom drogom. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, u 2021. godini zaplenjeno je ukupno 4.137 kilograma marihuane, što je porast u odnosu na prethodnu godinu. Ovi podaci jasno ukazuju na potrebu za snažnijim merama borbe protiv nelegalne proizvodnje i prometa opojnih droga.

Pored toga, prisustvo diazepama, koji je opojna droga, u stanu optuženog ukazuje na širenje problema zloupotrebe lekova u Srbiji. Diazepam je sedativ koji se koristi za lečenje anksioznosti, ali i kao sredstvo za rekreacionu upotrebu. Neovlašćeno posedovanje i prodaja ovakvih lekova su krivično delo i predstavljaju ozbiljan društveni problem.

Sudski postupak protiv M. B. dodatno će osnažiti borbu protiv ilegalne proizvodnje i trgovine drogom, ali će istovremeno zahtevati snažnu podršku organa kaznenog pravosuđa kako bi se osiguralo da krivci za ova dela budu adekvatno kažnjeni. Osim toga, ovakve situacije ukazuju na potrebu za sprovođenjem preventivnih mera i programa za suzbijanje zloupotrebe droga, kako bi se problem rešavao i na nivou prevencije.

Važno je naglasiti da su takvi slučajevi ugrožavanja javnog reda i mira i kriminalne aktivnosti neprihvatljive u društvu, te da je podrška organima reda i pravosuđa ključna u borbi protiv ovakvih pojava. Građani takođe imaju važnu ulogu u prijavljivanju sumnjivih aktivnosti i doprinosenju očuvanju bezbednosti zajednice.

Kada je reč o borbi protiv ilegalne proizvodnje i prometa opojnih droga, organi reda su preduzeli brojne mere kako bi se suzbile ove štetne aktivnosti. Kontinuirane policijske akcije, praćenje sumnjivih lica, sprovođenje istraga i hapšenja počinilaca samo su neke od metoda koje se koriste u borbi protiv droge. Međutim, podrška društva i podizanje svesti o štetnosti zloupotrebe droga takođe igraju ključnu ulogu u prevenciji ovog problema.

Takođe, važno je ulagati u edukaciju i informisanje mladih ljudi o posledicama zloupotrebe droga, kao i pružati podršku osobama koje se suočavaju sa zavisnošću. Prevencija zloupotrebe droga mora biti sveobuhvatna i uključivati različite aspekte društvenog života, uključujući obrazovanje, podršku porodici, rekreaciju i ostale vidove podrške.

Srbija ima zakonski okvir i institucionalne resurse da se suoči sa problemom zloupotrebe droga, ali je neophodno i dalje raditi na unapređenju sistema prevencije, rane intervencije i lečenja zavisnosti, kao i na jačanju saradnje sa međunarodnim partnerima u ovoj oblasti. Samo zajedničkim naporima organa reda, pravosuđa, zdravstvenih i obrazovnih institucija, kao i civilnog društva, možemo uspešno rešiti problem zloupotrebe droga i stvoriti sigurno i zdravo društvo za sve građane.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije