Prema informacijama Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, služba za podršku žrtvama i svedocima rodno zasnovanog nasilja je pružila podršku u 207 slučajeva ovog krivičnog dela prošle godine. Najviše žrtava kojima je pružena podrška su osobe mlađe od 24 godine, zatim u starosnoj dobi od 35 do 44 godine, kao i od 45 do 54 godine i preko 65 godina. Također, 30 žrtava je bilo u dobi od 25 do 34 godine, dok je 25 žrtava imalo između 56 i 64 godine. U pogledu polne strukture, 157 osoba ženskog pola je primilo podršku, dok je 50 osoba muškog pola primilo podršku. Ove informacije su predstavljene u saopštenju Višeg javnog tužilaštva.
Služba za podršku žrtvama i svedocima rodno zasnovanog nasilja je ključna u pružanju podrške i pomoći žrtvama nasilja. Njihov rad je od izuzetne važnosti u pružanju podrške žrtvama ovakvih krivičnih dela. Također, kontakt lica iz osnovnih javnih tužilaštava na području Beograda igraju ključnu ulogu u pružanju podrške žrtvama.
Rodno zasnovano nasilje je ozbiljan problem koji utiče na mnoge ljude, posebno na mlade osobe. Ova statistika pokazuje da je potrebno nastaviti s naporima u zaštiti žrtava i pružanju podrške kako bi se smanjio broj slučajeva ovog nasilja.
Kada je reč o polnoj strukturi, vidimo da su žene češće žrtve ovog nasilja. Ovo je važno naglasiti kako bi se pokrenula dodatna pažnja na problem nasilja nad ženama i kako bi se radilo na prevenciji ovakvih slučajeva.
Također, važno je pružiti podršku i muškim osobama koje su žrtve ovog nasilja. Njihov glas također treba da bude čut i podržan, kako bi se stvorila sigurnija zajednica za sve.
Višeg javnog tužilaštva i njihova služba za podršku žrtvama i svedocima rade izuzetno važan posao u pružanju podrške osobama koje su žrtve rodno zasnovanog nasilja. Njihov rad je od ključnog značaja za žrtve i ima pozitivan uticaj na zajednicu.
Pored pružanja podrške žrtvama, važno je raditi na podizanju svesti o rodno zasnovanom nasilju i raditi na edukaciji i prevenciji. Ovo se može postići kroz različite programe, kampanje i obrazovne inicijative.
Također, potrebno je osigurati da zakoni i politike koje se odnose na rodno zasnovano nasilje budu adekvatni i da postoji efikasan pravni sistem koji će pružiti podršku žrtvama i osigurati da počinioci budu odgovarajuće kažnjeni.
Nadalje, važno je raditi na dekonstrukciji štetnih rodno zasnovanih stereotipa i društvenih normi koje ohrabruju nasilno ponašanje. Ovo se može postići kroz edukaciju, promociju rodne ravnopravnosti i podsticanje pozitivnih oblika ponašanja i odnosa.
U konačnici, pružanje podrške žrtvama i rad na prevenciji i edukaciji su ključni u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja. Nastavak angažmana i podrške žrtvama je od izuzetnog značaja za stvaranje sigurnijeg i pravednijeg društva za sve. Svi građani imaju pravo da se osećaju sigurnima i poštovanim, i kao zajednica trebamo raditi zajedno kako bismo ostvarili ovaj cilj.