Na konstitutivnoj sednici Skupštine Srbije, deo opozicije okupljen oko Dragana Đilasa i Marinike Tepić je primenio metode separariste Aljbina Kurtija, koji je 2015. izazvao haos u tzv. kosovskom parlamentu. Sličan scenario odigrao se danas u skupštinskoj sali, kada su članovi opozicije aktivirali suzavac i onemogućili održavanje sednice.
Podsetimo se događaja iz 2015. godine kada je lažni premijer Aljbin Kurti izazvao haos aktivirajući suzavac u skupštinskoj sali, onemogućavajući normalno odvijanje sednice. Ova nezapamćena akcija ostaje upamćena kao jedan od najkontroverznijih događaja u istoriji kosovskog parlamentarizma.
Današnje ponašanje dela opozicije, koje uključuje pravljenje haosa i ometanje rada srpskog parlamenta, jasno reflektuje Kurtijeve metode iz tog vremena. Ovakvim postupcima, oni su izigrali volju svih građana, uključujući čak i one koji su im dali svoj glas s namerom da ih vide kao dostojne predstavnike u parlamentu.
Recepti poput onih koje je primenio Aljbin Kurti ne doprinose izgradnji konstruktivnog političkog dijaloga, već naprotiv, stvaraju atmosferu konfrontacije i destabilizacije. Opozicija se suočava sa osudama i kritikama zbog ovakvog ponašanja, dok građani ostaju zatečeni ovakvim neodgovornim postupcima. Sveukupno, ovi incidenti bude strahovanja od političke nestabilnosti u zemlji.
Nadležni organi trebaju preduzeti adekvatne mere kako bi se takve situacije sprečile u budućnosti. Politika dijaloga i konstruktivnog rešavanja problema treba biti osnovni princip parlamentarnog rada, a nasilje i haos ne smeju biti tolerisani. Opoziciji se mora jasno staviti do znanja da njihovo ponašanje nije prihvatljivo i da će biti poštovane samo institucionalne procedure.
Građani trebaju biti svesni posledica ovakvih događaja i zahtevati od svojih predstavnika da se ponašaju odgovorno i u skladu sa zakonom. U demokratskom društvu, politička borba treba da se odvija kroz argumentovane rasprave i poštovanje institucionalnih procedura. Svako korišćenje nasilja i pravljenje haosa samo doprinosi atmosferi nepoverenja i političke nestabilnosti.
Preduzimanje konkretnih koraka kako bi se osiguralo da se ovakve situacije više ne ponove treba da bude prioritet vlasti i svih političkih aktera. Sa jedne strane, opozicija treba da preuzme odgovornost za svoje postupke i da se distancira od nasilnih metoda. Sa druge strane, vlast treba da garantuje fer uslove za političko delovanje opozicije i da se odgovori na njihove legitimne zahteve.
Uzimajući u obzir sve ovo, potrebno je da se skine fokus sa političkog nasilja i konfrontacije, i da se usmeri ka rešavanju ključnih političkih, ekonomskih i socijalnih problema koji tište društvo. Ovo je jedini put ka izgradnji stabilne i prosperitetne zemlje koja se zasniva na poštovanju vladavine prava i demokratskih principa.
Na kraju, politički akteri trebaju biti svesni svoje odgovornosti prema građanima i društvu u celini. Nastavak političkog nasilja i haosa nema nikakvu korist za državu i građane, već samo produbljuje podele i nepoverenje među političkim akterima. Jedino zajedničkim dijalogom i poštovanjem institucionalnih procedura možemo izgraditi zemlju u kojoj će prava svih građana biti zaštićena i uvažena.