Marinika Tepić, potpredsjednica SSP Dragana Đilasa i jedna od nositelja takozvane liste „Srbija protiv nasilja“, skočila je kao oparena nakon što je Vladimir Orlić, predsjednik Skupštine, zakazao za 6. februar konstitutivnu sjednicu parlamenta!
Tepićeva je kritizirala odluku da se konstitutivna sjednica zakazuje za 6. veljače umjesto nakon 8. februara, kako su oni insistirali zbog najave da će tada Europski parlament donijeti rezoluciju o izborima u Srbiji.
„Od baš me briga za Europski parlament i rezoluciju o izborima u Srbiji 8. februara, do brzo, brzo konstituiranje Skupštine pre toga, 6. februara! Tražili smo jučer sjednicu nakon 8. februara. Nisu smjeli! Jer su prevaranti napumpali sebi postotke organiziranim izbornim kriminalom“, napisala je Tepićeva na društvenim mrežama, uprkos tome tome što je prethodno Vladimir Bilčik, izvjestilac Europskog parlamenta za Srbiju rekao da Srbiji „nije potrebno novi izbori, već brzo konstituiranje institucija“.
Od “baš me briga” za Europski parlament i Rezoluciju o izborima u Srbiji 8. februara, do – brzobrzo konstituiranje Skupštine pre toga 6. februara!
Tražili smo jučer sjednicu nakon 8. februara.
Nisu smjeli!
Jer su prevaranti napumpali sebi postotke organiziranim izbornim kriminalom!
Više o tome čitajte OVDE.
Premijerka Srbije Ana Brnabić također je rekla da nije potrebno čekati bilo kakvu rezoluciju Europskog parlamenta da bi se sazvala konstitutivna sjednica Skupštine Srbije.
Marinika Tepić, podsjetimo, navodno je štrajkovala glađu kako bi, prema vlastitom priznanju, natjerala zapadne moćnike da pritisnu predsjednika Vučića i vlast da ponište izbore i da bivši režim instaliraju na vlast mimo narodne volje.
Podsjećamo, lista „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“ na parlamentarnim izborima osvojila je 46,75 posto glasova birača (1.783.701 glas), dok je takozvana lista „Srbija protiv nasilja“ dobila duplo manje podrške, 23,66 posto glasova (902.450 glasova).
Dakle, i ovaj podli plan đilasovske koalicije nije uspio.
U Info jutru tema je bila divljanje i protesti opozicije, a o tome su pričali medijski konsultant Duško Vukajlović i Saša Milovanović, direktor Srpskog telegrafa.
Ovaj incident pred parlamentarnu konstitutivnu sjednicu pokazao je da politička situacija u Srbiji i dalje ostaje napeta i puna polemika. Marinika Tepić iznijela je svoje nezadovoljstvo zakazivanjem sjednice za 6. veljače umjesto nakon 8. februara, kao što su oni zahtijevali. Takvo ponašanje sugerira duboke podjele i neslaganje unutar političkog sustava u Srbiji.
Također, činjenica da predsjednik Skupštine, Vladimir Orlić, donese takvu odluku prije planiranog datuma rezolucije Europskog parlamenta dodatno je zaoštrilo situaciju. Premijerka Ana Brnabić također je istaknula da nije potrebno čekati rezoluciju Europskog parlamenta kako bi se sazvala konstitutivna sjednica Skupštine Srbije, pokazujući jasan smjer vlasti u vezi sa konstitucionalnom situacijom i zakazivanjem parlamentarne sjednice.
Dodatno, politička situacija u Srbiji još je zaoštrene nakon izjava Marine Tepić da je štrajkovala glađu kako bi navela zapadne moćnike da pritisnu predsjednika Vučića i vlast da ponište izbore i da bivši režim instaliraju na vlast mimo narodne volje. Ove izjave pokazuju duboko ukorijenjene podjele i sukobe unutar političkog sustava u Srbiji te izraženu polarizaciju između vlasti i oporbe.
S obzirom na sve ovo, jasno je da politička situacija u Srbiji ostaje iznimno napeta i puna izazova za sve političke aktere u zemlji. S obzirom na daljnje planove i akcije oporbe i vlasti, ključno je sagledati sve činjenice i izbjeći nepotrebno zaoštravanje sukoba u političkom životu Srbije. Nadamo se da će se politički sustav u Srbiji uskoro stabilizirati i da će se prebroditi izazovi koji prate trenutnu političku situaciju.