Psovao majku, pominjao i klanje

Goran Petrović avatar

Dominik Hubert Trstenjak, hrvatski državljanin koji je prošle godine prouzrokovao incident na aerodromu „Nikola Tesla“ u Beogradu, sklopio je sporazum sa Višim javnim tužilaštvom o priznanju krivičnog dela izazivanja nacionalne, verske i rasne mržnje i netrpeljivosti. Trstenjak je osuđen na uslovnu kaznu zatvora od godinu i po dana s rokom provere od pet godina, uz meru proterivanja stranaca u trajanju od deset godina.

Krajem oktobra prošle godine, Trstenjak je bio vidno alkoholisan na aerodromu, gde je vređao prolaznike, bacao se i valjao po trotoaru. Priveden je u policijsku stanicu Surčin, a zbog velike količine alkohola u krvi prebačen je na VMA, gde je izmereno da ima 1,75 promila alkohola. Tokom pružanja medicinske pomoći, Trstenjak je vređao srpski narod, državu i majku srpsku, rekavši da bi poklao sve „srpčiće“, posebno one u uniformi.

Nakon što je proveo nešto manje od mesec dana u pritvoru, Trstenjak je pušten uz potvrdu sporazuma Višeg suda u Beogradu. Kazna uslovne zatvora s rokom provere od pet godina znači da će Trstenjak biti oslobođen kazne zatvora ako u narednom periodu ne počini sličan prekršaj. Međutim, ukoliko prekrši zakon u bilo kojem obliku u narednih pet godina, može biti zatvoren na period od godinu i po dana.

Osim uslovne kazne zatvora, Trstenjaku je određena mera proterivanja stranaca u trajanju od deset godina. To znači da će mu biti zabranjen ulazak i boravak u Srbiji narednih deset godina, osim ukoliko sud ne donese drugačiju odluku. Ova mera je u skladu sa zakonskim odredbama i pravnim procedurama za slučajeve ovakve vrste krivičnih dela.

Incident na aerodromu je izazvao veliku pažnju javnosti i izazvao osudu zbog izjava koje je Trstenjak izgovorio tokom tog događaja. Ponašanje koje podstiče mržnju i netoleranciju nije prihvatljivo ni u jednom društvu, i zato je važno da se takvi slučajevi adekvatno procesuiraju i sankcionišu. Sporazum o priznanju krivičnog dela pokazuje da je Trstenjak preuzeo odgovornost za svoje postupke i svestan je posledica koje mogu nastupiti.

Pravna procedura u ovom slučaju je pravilno sprovedena i doneta presuda odražava težinu dela koje je Trstenjak počinio. Uslovna kazna zatvora s rokom provere od pet godina pruža mu šansu da se ispravi i izvrši svoje obaveze prema društvu i zakonu. Mera proterivanja stranaca u trajanju od deset godina je dodatna kazna koja će ga podsetiti na posledice njegovih postupaka i osigurati da se ne ponove u budućnosti.

Važno je da se javno demonstrira nulta tolerancija prema govoru mržnje i rasističkim izjavama, jer to može imati ozbiljne posledice po društvo i pojedince. Svaka osoba, bez obzira na nacionalnost ili poreklo, treba da se oseća sigurno i zaštićeno od diskriminacije i uvredljivih postupaka. Kazna koja je izrečena Trstenjaku šalje jasnu poruku da takvo ponašanje nije prihvatljivo i da će biti adekvatno kažnjeno.

Takođe, važno je raditi na edukaciji i prevenciji ovakvih incidenata kroz različite programe i kampanje koje promovišu toleranciju, razumevanje i poštovanje različitosti među ljudima. Obrazovanje o važnosti poštovanja ljudskih prava i jednakosti treba da bude deo svakodnevnog života kako bi se sprečili slučajevi mržnje i diskriminacije.

Ukupno gledano, slučaj Dominika Huberta Trstenjaka predstavlja primer efikasne primene zakona i pravne procedure u suzbijanju govora mržnje i rasne netrpeljivosti. Sporazum o priznanju krivičnog dela, uslovna kazna zatvora i mera proterivanja stranaca su adekvatne kazne koje se nadaju će poslužiti kao odvraćajući primer drugima da se uzdrže od sličnih postupaka. Važno je graditi društvo u kojem se poštuju ljudska prava i različitosti, kako bi svi građani mogli živeti u miru i harmoniji.

Goran Petrović avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije