Jutros je na mestu Kumanovske ulice u Beogradu ubijen Milan Šuša (39), a čula se vriska žene koja je bila u vezi s njim i s kojom je imao dete. Prema izveštajima, Milan je izrešetan nakon svađe, a ubrzo se na licu mesta pojavila devojka koja je plakala i dozivala ga. Kada su joj policajci rekli da je preminuo, počela je da vrišti i traži da priđe njegovom telu. Policiji je oko 10 sati prijavljeno da se čula pucnjava, a kada je patrola stigla na lice mesta, zatekli su ranjenog muškarca u vozilu sa prostrelnim ranama. Nažalost, ekipa Hitne pomoći nije mogla učiniti ništa više osim da konstatuje smrt.
Ubistva su postala prilično česta u Srbiji, a prema statistikama policije, broj ubistava je u porastu. U 2019. godini zabeleženo je 199 ubistava, dok je godinu dana kasnije taj broj porastao na 229. Ova statistika zabrinjava građane i podstiče ih na razmišljanje o bezbednosti u njihovom okruženju.
Osim toga, za mnoge je takođe šokantno da je u većini slučajeva počinilac ubistva neko koga je žrtva poznavala. Što dodatno povećava osećaj nesigurnosti i straha. Štaviše, u nekim slučajevima, kao što je ovaj, žrtva je bila u vezi s počiniocem, što dodatno naglašava ozbiljnost ovih zločina.
Međutim, činjenica je da su ubistva u porastu, a nadležne institucije trebaju preduzeti dodatne mere kako bi se suzbio ovaj trend. Društvo takođe treba promeniti svoj pristup prema nasilju i pružiti podršku žrtvama, kako bi se smanjila stopa ubistava.
Takva podrška uključuje osnivanje i finansiranje sigurnih kuća za žrtve nasilja, pružanje besplatnih usluga savetovanja žrtvama i njihovim porodicama, kao i edukaciju o značaju prepoznavanja i prijavljivanja nasilja. Takođe je važno pružiti podršku i zaštiti deci koja su izložena nasilju, jer su oni takođe često žrtve u ovim situacijama.
Osim toga, neophodno je i jačanje rada policije i pravosudnog sistema u rešavanju slučajeva ubistava. To uključuje poboljšanje obuke policijskih snag i tužilaštva za prepoznavanje i efikasno rešavanje ubistava, kao i obezbeđivanje većeg broja resursa za istrage i suđenja.
Takođe, važno je raditi na prevenciji nasilja i edukaciji javnosti o značaju mirnog rešavanja konflikata i prevenciji nasilja. To se može postići kroz kampanje i programe koji promovišu toleranciju, poštovanje i rešavanje problema putem dijaloga i saradnje.
Ukupno gledano, ubistva kao što je današnje, nažalost postaju sve učestalija pojava. Potrebno je preduzeti ozbiljne korake kako bi se suzbio ovaj trend i zaštitila bezbednost građana. To uključuje delovanje nadležnih institucija, podršku i zaštitu žrtvama, jačanje pravosudnog sistema i provođenje preventivnih mera. Samo zajedno, kao društvo, možemo raditi na stvaranju sigurnijeg i bezbednijeg okruženja za sve.