Radimo na dve važne stvari, jedna je ubrzana integracija Srbije u EU

Jovana Kovačević аватар

Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević izjavila je danas da Srbija trenutno radi na dve važne stvari kada je reč o procesu evropskih integracija. Prva stvar se odnosi na samoprocenu ispunjenosti prelaznih merila za Poglavlja 23 i 24 koje su upućene Evropskoj komisiji na komentar, dok se druga stvar tiče ubrzane integracije i bržeg uključivanja Srbije u jedinstvene politike EU. Ministarstvo za evropske integracije je u saradnji sa Nacionalnim konventom o Evropskoj uniji (NKEU) organizovalo sastanak na kojem je Miščević istakla da je proces pregovora Srbije sa EU počeo 2012. godine sa novom metodologijom koja se fokusira na vladavinu prava.

Miščević je naglasila da je vladavina prava oblast oko koje je postojala nesaglasnost u samoj EU i da je bilo izazovno usklađivanje evropskih standarda sa lokalnim uslovima u Srbiji. Nova metodologija u pregovorima je uključila i rešavanje bilateralnih pitanja koja su postala deo procesa pregovora sa EU. Kada je reč o vladavini prava, ona je istakla da je oblast Klastera 1 proširena na reformu državne uprave, borbu protiv korupcije, praćenje javnih nabavki i statistiku, što je učinilo koncept vladavine prava složenijim.

Srbija je krajem prošle godine izvršila samoprocenu ispunjenosti prelaznih merila za Poglavlja 23 i 24 i dostavila je Evropskoj komisiji na komentar. Miščević je najavila da će sredinom tekuće godine razgovarati o rezultatima procene ispunjenosti prelaznih mera. Druga važna stvar na kojoj Srbija radi je ubrzana integracija, što uključuje brže uključivanje u jedinstvene politike EU. Klaster 3 je spreman za otvaranje, ali nova metodologija zahteva jasne političke odluke u odnosu na pravo i procedure EU.

Na panelu su, pored ministarke Miščević, učestvovali ambasadorka Belgije u Srbiji Kati Bugenhut, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Plamena Halačeva, koordinator Međusektorske radne grupe NKEU za političke kriterijume Srđan Majstorović, a moderator je bila koordinatorka NKEU Bojana Selaković. Halačeva je istakla da kriza promenila način na koji EU doživljava proširenje, posebno nakon ruskog rata protiv Ukrajine. Nova metodologija proširenja, poznata kao revidirana metodologija, kao i novi instrumenti poput plana rasta, uticaće na tempo pregovora sa Srbijom.

U slučaju Srbije, jasni postulati u pregovaračkom okviru koji se odnose na vladavinu prava i normalizaciju odnosa sa Kosovom će odrediti tempo pregovora. Miščević je istakla da postoje razlike u pregovaračkom procesu Srbije, posebno u vezi sa bilateralnim pitanjem između Beograda i Prištine. Reč je o složenoj situaciji u kojoj su Srbija, EU i Kosovo uključeni kao strane. Panel je organizovalo Ministarstvo za evropske integracije u saradnji sa Nacionalnim konventom o Evropskoj uniji (NKEU) kako bi se sagledali naredni koraci u procesu evropskih integracija Srbije.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije