Rastuće cene energije dovode u pitanje današni dizajn tržišta

Stefan Nikolić аватар

Poslednjih meseci su cene električne energije i gasa u Evropi značajno porasle, što je imalo veliki uticaj na kupce i njihovu svest o ranjivosti EU u poremećajima na globalnim tržištima. Takođe, istaknuto je da je trenutni dizajn tržišta električne energije zastareo i predstavlja prepreku za dugoročnu sigurnost snabdevanja. S obzirom na to da su pravila energetskog tržišta uspostavljena pre skoro 30 godina, kada su energentski sistemi bili drugačiji, sadašnje pravne pretpostavke više nisu opravdane zbog razlika u energetskom sistemu.

Trenutni model tržišta ne uzima u obzir rast udela obnovljivih izvora energije u snabdevanju električnom energijom, kao ni digitalna rešenja koja osnažuju kupce. Takođe, postojeći model tržišta takođe podrazumeva konkurenciju različitih tehnologija unutar krive zasluga, iako te tehnologije imaju potpuno različite investicione i operativne troškove.

Takođe, trenutni dizajn tržišta ne obezbeđuje investitorima pristup dugoročnom toku prihoda, što može dovesti do povećanih rizika ulaganja i, kao posledica toga, do povećanja troškova finansiranja, koji se na kraju otplaćuju višom cenom električne energije.

U prethodnim mesecima, nekoliko zemalja članica EU je glasno pozivalo na reviziju dizajna tržišta električne energije, ali je Agencija za saradnju energetskih regulatornih tela (ACER) odlučila da podrži trenutni model, zanemarujući ili umanjujući sve upadljive nedostatke.

Prema stručnjacima, zastareli i sumnjivi temelji sadašnjih tržišta zahtevaju temeljno promišljanje i konkretne odluke kako bi se uspelo u energetskoj tranziciji, izgradila održiva energetska budućnost i doprinelo ekonomskom rastu na kontinentu. Držanje ranijih pretpostavki i principa bi donelo dodatnu štetu i blokiralo razvoj energetskog sektora.

S obzirom na trenutnu situaciju na tržištima električne energije i gada u Evropi, jasno je da je hitno potrebna revizija dizajna tržišta kako bi se omogućio razvoj održivog energetskog sistema. Očigledno je da su trenutni modeli zastareli i neadekvatni za buduće potrebe snabdevanja energijom, kao i za sigurnost i stabilnost tržišta. Promene su neophodne kako bi se omogućio dalji razvoj energetskog sektora i obezbedila stabilna snabdevanja energijom po prihvatljivoj ceni.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije