Rat u Ukrajini doprinosi tome da države povećaju korišćenje fosilnih goriva

Stefan Nikolić avatar

Antonio Gutereš, generalni sekretar Ujedinjenih naroda, upozorio je danas na potencijalnu energetsku krizu koja bi mogla proizaći iz rata u Ukrajini, a koja bi mogla dovesti do povećane upotrebe fosilnih goriva širom sveta. Ova kriza bi mogla imati ozbiljne globalne posledice po obnovljive izvore energije i klimatske promene.

Gutereš je istakao da je rat u Ukrajini već rezultirao prekidom snabdevanja prirodnim gasom iz Rusije u nekoliko evropskih zemalja, što je dovelo do potencijalne energetske krize u regionu. Osim toga, ova situacija bi mogla izazvati i paniku na svetskim tržištima energenata, što bi moglo dovesti do povećane potražnje za fosilnim gorivima.

Ovakav razvoj događaja bio bi štetan po globalne napore za smanjenje emisija gasova staklene bašte i borbu protiv klimatskih promena. Članice Ujedinjenih nacija su se obavezale na smanjenje emisija i prelazak na obnovljive izvore energije, a povećana upotreba fosilnih goriva bi ozbiljno ugrozila ove napore.

Gutereš je takođe naglasio da bi povećana potražnja za fosilnim gorivima mogla dovesti do rasta cena energenata, što bi imalo negativne ekonomske posledice širom sveta. Ovo bi moglo dodatno opteretiti ekonomije koje su već suočene sa posledicama pandemije COVID-19 i globalne recesije.

Uz to, generalni sekretar UN je istakao da bi se ova situacija mogla negativno odraziti na regionalnu i globalnu bezbednost, posebno u regionu Bliskog istoka i Severne Afrike, gde je energija često povezana sa političkim sukobima i nestabilnošću.

U svetlu ovih izazova, Gutereš je pozvao na mirno rešenje konflikta u Ukrajini i hitno rešavanje energetske krize kako bi se sprečile negativne posledice po globalnu energetsku sigurnost, ekonomiju i ekološku održivost.

Ovo upozorenje dolazi u vreme kada se svetski lideri suočavaju sa rastućim napetostima zbog situacije u Ukrajini i potencijalnih posledica po globalnu politiku i ekonomiju. U međuvremenu, Evropska unija je već preduzela korake ka diverzifikaciji snabdevanja energentima i jačanju svoje energetske sigurnosti u cilju ublažavanja mogućih posledica krize.

S druge strane, Rusija negira bilo kakvu odgovornost za prekid snabdevanja gasom i tvrdi da je situacija rezultat političke igre Zapada. Ovo dodatno komplikuje situaciju i stavlja dodatni pritisak na zemlje koje se oslanjaju na ruski gas za svoje potrebe.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski takođe je upozorio na moguće posledice energetske krize i pozvao na međunarodnu podršku kako bi se sprečile negativne posledice po region i svet.

Sve u svemu, situacija u vezi sa energetskom krizom u regionu Ukrajine izaziva ozbiljnu zabrinutost među svetskim liderima i stručnjacima, a rešavanje ove krize zahteva hitne i koordinisane akcije kako bi se sprečile negativne posledice po globalnu energetsku sigurnost, ekonomiju i održivi razvoj.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije