Razlika u stvarnoj potrošnji goriva u odnosu na zvanične podatke?

Stefan Nikolić аватар

Istraživačka organizacija International Council on Clean Transportation (ICCT) objavila je studiju koja je analizirala zvanične podatke o potrošnji vozila proizvođača automobila u Njemačkoj i stvarnost na putevima. Prema ovoj studiji, automobili s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem su 2022. godine trošili 14 odsto više benzina ili dizela po pređenom kilometru u realnim uslovima u odnosu na fabričke podatke. Također su emitovali 14 odsto više CO2 koji je štetan za klimu.

Zaključak studije je da se razlika između zvaničnih podataka i stvarnih uslova sve više povećava. Čak je 2018. godine razlika između zvanične i stvarne potrošnje bila 8 odsto, što je znatno niže u poređenju s 2022. godinom. Studija se bazira na evidenciji potrošnje goriva koju su prikupili vozači putem portala „Spritmonitor.de“, gdje su prikupljeni podaci više od 160.000 vozila.

Prema rezultatima studije, marke automobila s posebno visokim vrijednostima potrošnje goriva su Opel, Hyundai, Ford i Seat. S druge strane, za marke poput Mercedes-Benz, VW, BMW i Audi stvarna potrošnja je bila bliža navedenim zvaničnim podacima.

Evropska unija je postavila zahtjeve prema proizvođačima automobila da smanje emisije CO2, ali prema ovoj studiji, ovi zahtjevi nisu postigli nikakve rezultate. Uz zvanične podatke o potrošnji prikupljene od Evropske agencije za okolinu, analiza se bazira na stvarnoj potrošnji koju su prikupili vozači, što je pokazalo znatno razliku.

Evropska komisija je uspostavila vlastitu metodu za sprečavanje prevara: od 2021. godine proizvođači moraju da ugrađuju mjerne uređaje u nove automobile, koji automatski obavještavaju ovlaštena državna tijela o stvarnoj potrošnji. Međutim, podaci iz ovog nadzora vozila nisu javno dostupni i mogu se smisleno analizirati tek s odlaganjem od nekoliko godina.

Prvi privremeni status, koji je EU objavio u martu 2023. godine, pokazao je još veću razliku između zvaničnih i stvarnih podataka ICCT-a, i to od 22 odsto. Ova situacija ukazuje na to da postojeće smjernice i zahtjevi nisu dovoljni u smanjenju emisija CO2 i poboljšanju potrošnje goriva automobila.

Studija International Council on Clean Transportation (ICCT) ukazuje na sve veću razliku između zvaničnih podataka o potrošnji goriva i stvarnosti na putevima. To jasno ukazuje na potrebu za revizijom i efikasnijim mjerama za smanjenje emisija CO2 i poboljšanje potrošnje goriva automobila.

Zvanični podaci o potrošnji automobila proizvođača i stvarnost na putevima sve više se razlikuju, prema novoj studiji International Council on Clean Transportation (ICCT). Automobili s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem u Njemačkoj 2022. godine trošili su 14% više benzina ili dizela po pređenom kilometru u realnim uslovima nego što je navedeno u fabričkim podacima i emitirali su 14% više CO2. Ova studija ukazuje na potrebu za revizijom i efikasnijim mjerama za smanjenje emisija CO2 i poboljšanje potrošnje goriva automobila.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije